مدیتیشن

مدیتیشن: یک تکنیک آرامش بخش برای کاهش فشار خون

مدیتیشن یک تکنیک آرامش بخش برای کاهش فشار خون است. دلیلیش رو در ادامه این مطلب بخونید. همانطور که می دانید مدیتیشن تمرین تسلط بر ذهن است. مدیتیشن رسیدن به شادی، آگاهی و آرامشی عمیق، طولانی و غیر وابسته به غیر است.

مدیتیشن از نظر جسمی و روحی، تاثیر بی نظیری روی بدن دارد. به کمک مدیتیشن می توانید بسیاری از مشکلات روحی و جسمی را درمان کنید. استرس بالا موجب فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی می شود. فشار خون بالا یک عامل خطر عمده برای بیماری قلبی عروقی (CVD) است.

یکی از اثرات مدیتیشن، تاثیر آن بر فشارخون است. اگر می خواهید درباره تاثیر مدیتیشن بر کاهش فشار خون بدانید پس ادامه این مطلب را بخوانید.

تاثیر مدیتیشن بر کاهش فشارخون

مدیتیشن برای کاهش فشار خون

همه تمریناتی که به آرامش ذهن کمک می کند می تواند فشار خون را کاهش دهد. ثابت شده که برخی از این تمرینات می تواند فشارخون را به طور متوسط کاهش دهد و مشکلات ناشی از فشار خون را درمان کند.

یک تکنیک عالی، که به آن برانگیختن واکنش آرام‌سازی گفته می‌شود، توسط دکتر هربرت بنسون، مدیر بازنشسته مؤسسه Benson-Henry وابسته به هاروارد برای درمان ذهن معرفی شد. پاسخ آرام سازی برعکس پاسخ جنگ یا گریز ناشی از استرس است. این آرام‌سازی فعالیت مغز که خود القا شده است، جنبه‌هایی از مراقبه متعالی و مراقبه ذهن آگاهی دارد.

تحقیقات دکتر بنسون نشان داده است که این تکنیک می تواند به فشار خون بالا و سایر اختلالات ناشی از استرس کمک کند. در یک مطالعه، افراد مسن مبتلا به فشار خون سیستولیک ایزوله که درمان سختی داشتند و تحت آموزش پاسخ آرام سازی قرار گرفتند، توانستند داروهای فشار خون خود را کاهش دهند و حتی حذف کنند. وقتی فشار خون کاهش می‌یابد، التهاب و انقباض عروق خونی کمتر فعال می‌شوند و رگ‌های خونی گشاد می‌شوند.

به نظر می رسد که این مزیت با واسطه اکسید نیتریک، مولکولی ساخته شده در بدن است که (در میان چیزهای دیگر) به آرامش و گشاد شدن عروق خونی کمک می کند و فشار خون را تحت کنترل نگه می دارد. یک مطالعه کوچک نشان داد افرادی که به مدت هشت هفته این تمرینات را انجام دادند، سطوح بالاتری از اکسید نیتریک در بدن خود داشتند، در حالی که گروه کنترل چنین تغییری را نشان نداد.

اکسید نیتریک گشاد کننده عروق است. این امر بدین معناست که وجود این مولکول سبب می شود عضلات داخلی عروق به در حالتی قرار گیرند که خون به راحتی در آنها جریان یابد. بدین صورت خون به درستی در بدن جریان می یابد و دیگر به فشار خون مبتلا نمی شوید.

دکتر بنسون توصیه می کند که مدیتیشن را دو بار در روز، به مدت 10 تا 20 دقیقه، تمرین کنید.

تمرین مدیتیشن برای کاهش فشار خون

با چشمان بسته در مکانی آرام بنشینید.
ماهیچه های خود را شل کنید و یک کلمه، عبارت، صدا یا دعای کوتاه را بارها و بارها تکرار کنید.
اگر افکار سرگردان در ذهن تان وارد شد، اجازه دهید بیایند و بروند. شما تکرار کلمات را ادامه دهید.

انواع مدیتیشن را می توانید انجام دهید.

در نتیجه انجام مدیتیشن مدیتیشن فشار خون بالا، حمله قلبی، سکته و در نهایت مرگ را کاهش می دهد. افرادی که مدیتیشن و تمرکز ذهن دارند کاهش فشار خون را تجربه می کنند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا