مدیتیشن

کندالینی چیست | ۱۶ فایده کندالینی که هرگز نمی دانستید

کندالینی اصطلاحی سانسکریت از هند باستان است که مشخص کننده انرژی و هوشیاری می باشد که از بدو تولد در پایه ستون فقرات انباشته شده و منبع نیروی حیات (انرژی پرانیک و انرژی زیستی) است. علم یوگیک اعتقاد دارد که این انرژی باعث شکل گیری کودک در رحم شده و سپس سه بار در پایه ستون فقرات پیچیده می شود تا میدان انرژی را در حالت ایستایی نگه دارد. زمانی که فرد می میرد ، این انرژی به شکل لخته در می آید و به منبع خود برمی گردد. در این مقاله جزئیات بیشتری از این نیروی خفته و نحوه بیداری کندالینی خواهیم خواند. همچنین در ادامه می بینیم که چگونه با بیداری کندالینی از پیری و اضافه وزن و مشکلات مربوط به بی خوابی پیشگیری کنیم.

کندالینی چیست؟

انرژی که منجر به تشکیل جنین درون رحم می شود و به تدریج این انرژی به قاعده ستون فقرات منتقل می شود.

زمانی که این انرژی از بدن انسان آزاد می شود؛ به منبع اصلی که همان جهان است برمی گردد. بنابراین انرژی کندالینی انرژی معنوی خفته در جهان است که در اعماق هر یک از ما نهفته است. وقتی بیدار می شویم، انرژی کندالینی ما را به خود برتر ما متصل می کند و به ما این امکان را می دهد تا از پتانسیل عظیم جهان استفاده کنیم.

بیداری کندالینی

هنگامی که کندالینی بیدار شود، فرد حالت همدلی عمیق‌تری با دیگران پیدا می کند به طوری که این همدلی تقریباً حالت تله پاتی پیدا میکند. تصدیق این حرکت معنوی در بسیاری از سنتهای یوگیک و تانتریک ، بودیسم و تائوئیسم وجود دارد.

بیداری کندالینی چیست؟

در بیداری کندالینی انرژی از پایهٔ ستون فقرات و از چاکرای ریشه به سمت بالا حرکت می‌کند. بیداری کندالینی می تواند باعث ایجاد تغییرات قابل توجهی در توانایی های جسمی ، عاطفی ، احساسی و روانی شود.

بیداری کندالینی فرصتی عمیق برای کسانی است که فراخوانده شده اند تا راهی معنوی را به سوی نور پیدا کنند.

بیداری کندالینی زمانی مفید است که بتوانید خرد ، عشق و جهت گیری درست را در زندگی خود کشف کنید.

درصورتی که کندالینی به خودی خود بیدار شود، به دلیل برانگیختگی انرژی ممکن است فرد یک هرج و مرج درونی را از نظر ظاهر و شخصیت تجربه کند.

فواید کندالینی

بیداری کندالینی چگونه اتفاق می افتد؟

بیداری کندالینی فرآیند تدریجی احیای انرژی خاموش جهان است که در درون ما قرار دارد. این درواقع همان انرژی است که ما با آن متولد شده ایم ، اما تعداد کمی از آنها موفق به شروع آن و از بین بردن پتانسیل پنهان آن می شوند. انجام این کار نیاز به برنامه ریزی دقیق و تلاش مداوم دارد ، اما هنگامی که موفق به بیدار کردن کندالینی شوید ، مزایای آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

بیداری کندالینی از طریق یک روند تدریجی یا با واقعه ناگهانی زندگی مانند تصادف ، از دست دادن یک عزیز ، نزدیک شدن به مرگ یا رابطه با کسی که کندالینی بیدار شده دارد، رخ می دهد.

در یوگا ، ‘چاکراها’ قطب انرژی در بدن هستند و هر هفت چاکرا ریشه ، ناف ، شبکه خورشیدی ، قلب ، گلو ، چشم سوم و چاکرای تاج در بیداری کندالینی موثر است.

شما باید هر یک از این هفت چاکرا را پاکسازی کنید، از چاکرای ریشه تا چاکرای تاج شروع کنید . فقط در این صورت است که انرژی کندالینی از طریق هر یک از آنها جریان می یابد. سرانجام ، انرژی کندالینی از چاکرای تاج عبور می کند و شما را با جهان ارتباط می دهد.

کندالینی و مغز
کندالینی و مغز

کندالینی و مغز

مغز انسان به واقع یکی از شگفت آورترین پدیده های هستی است حدود دوازده هزار میلیون سلول دارد، هر سلول با تخمین، پانصد هزار ارتباط با دیگر سلولها دارد.

بیداری کندالینی مستقیماً با تمام مغز شخص ارتباط دارد. مغز انسان ده قسمت دارد که نُه قسمت آن خفته و ساکن و تنها یک جزء آن فعال است. دانستنیها، افکار یا آنچه که انجام می دهید همه حاصل جزء فعال مغز هستند و نُه جزء دیگر به این جهت غیرفعال یا خفته اند که انرژی لازم را برای فعال شدن ندارند.

بخش فعال مغز با انرژی و نیروی آیدا(آگاهی) و پنگِلا (زندگی و حیات)عمل میکند اما ۹ بخش دیگر تنها با انرژی کندالینی فعال می‌شوند.
شما برای روشن نمودن یک لامپ الکتریکی، آن را لمس نمی کنید بلکه آن را به وسیله کلیدی که بر روی دیوار نصب شده است روشن می نمایید.
روشن کردن چراغ مغز مشابه همین عمل است. نیاز به کلید است و کلیدهای روشنایی مغز در چاکراها قرار گرفته اند.

برای صعود انرژی کندالینی به تاج سر باید چاکاراها پاکسازی شده باشند سپس با روشن شدن سطوح خاموش مغز دست‌یابی به هوش عالی (آگاهی کیهانی) مقدور است.

فواید کندالینی

 1. بیداری معنوی
  اولین تجربه شما قطعا بیداری معنوی است. این آغاز یک سفر مادام العمر است که شما را با جهان و مخلوقات آن متحد می کند.
 2. حس خلوص
  یوگای کندالینی فرآیند پاکسازی هفت چاکراست. بنابراین ، با پاکسازی هفت چاکرای بدن آغاز می شود. از آنجا که هر یک از این چاکراها عملکردهای مختلف فیزیولوژیکی و روانشناختی را تنظیم می کنند ، به پاکسازی و التیام ذهن و بدن کمک می کند.
 3. اندوخته کارمایی
  همانطور که می دانید،مرگ برای جسم انسان است ، اما برای روح چنین نیست – روح به شکل دیگری به سفر خود ادامه می دهد. روح شما براساس اتفاقات خوب و بدی که در زندگی های قبلی تجربه کرده است به مسیرش ادامه می دهد. شما با بیدار کردن کندالینی تمام کارمای قبلی را پاک می کنید و با جهان ارتباط برقرار می کنید.

۴- احساس آرامش بیشتری می کنید
یکی از فواید بیداری کندالینی ، احساس صلح با خود و جهان است. بدن انسان از پنج عنصر طبیعت – هوا ، آب ، آتش ، باد و خاک تشکیل شده است. یوگای کندالینی بر روی هماهنگی این پنج عنصر در بدن برای دستیابی به احساس آرامش تمرکز دارد.

 1. حافظه بهبود یافته
  این یکی از مزایای بیداری کندالینی است.
 2. افزایش ضریب هوشی
  از مزایای بیداری کندالینی وضوح فکر ، بهبود مهارت های استدلال و مهارت های تجزیه و تحلیل دقیق تر است.
 3. دلسوزتر می شوید فعال کردن انرژی کندالینی ما را به جهان و همه آفریده های آن متصل می کند. بنابراین ، لحظه ای که این انرژی را در بدن خود فعال می کنید ، بلافاصله شما را با جهان ارتباط می دهد و شما را نسبت به سایر موجودات دلسوزتر می کند.
 4. قدرتهای درونی و حس ششم را تقویت می کند ثابت شده که یکی از راههای اتصال با این منبع بیداری کندالینی است.
انرژی درونی کندالینی
 1. به آرامش عمیقی می رسید
  آرامش عمیق یک مزیت ارزشمند بیداری کندالینی است که کلمات نمی توانند آن را توضیح دهند. این یک حالت سعادت مطلق است. از نظر علمی ، این امر به دلیل بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی در سراسر بدن است.
 2. پیری را کند می کند
  علائم پیری مانند چین و چروک ، پوست مرده و لکه های تیره به دلیل استرس اکسیداتیو است. اگر به دنبال جوانی و شادابی هستید یکی از مهمترین مزایای بیداری کندالینی ترمیم آسیبهای سلولی و مقابله با علائم پیری است.
 3. بی قراری را از بین می برد
  تا زمانی که آرام نباشید ، نمی توانید تصمیمات درستی بگیرید. هنگامی که کندالینی خود را بیدار می کنید ، کنترل افکار خود را در دست خواهید گرفت.
 4. توانایی بهبود خود و دیگران
  همانطور که با انرژی های جهان ارتباط برقرار می کنید ، با آن انرژی ها یکی می شوید. با گذشت زمان ، شما می توانید با انتقال این انرژی ها از طریق بدن به بدن دیگران ، آنها را شفا دهید. همه شفادهنده ها همان کار را می کنند. آنها به انرژی منبع متصل می شوند و از آن را برای التیام دیگران بهره می گیرند.
 5. ظرفیت ریه را بهبود می بخشد
  میزان هوایی که ریه های شما می تواند نگه دارد ، حدود ۶ لیتر است. با گذشت زمان این ظرفیت کاهش می یابد و خود را به شکل مشکلات قلبی یا بی خوابی نشان می دهد. برخی از عوامل کلیدی که بر ظرفیت ریه تأثیر می گذارد بیش فعالی ، چاقی و افزایش سن است. تمام این شرایط بر میزان اکسیژن مصرفی شما تأثیر می گذارد که با بیدار کردن کندالینی قابل برگشت است. این نتیجه تمرین یوگای کندالینی است که شامل تمرینات تنفسی مانند پرانایاما است.
 6. بهبود قدرت جنسی
  لذت جنسی را فقط می توان با ذهن و جسمی سالم تجربه کرد. از آنجا که یوگا کندالینی منفی بودن بدن را از بین می برد، زندگی جنسی شما به تدریج بهبود می یابد. این تمرینات تنفسی ذهن و بدن را آرام می کند.
 1. جذاب می شوید
  یکی از برجسته ترین مزایای بیداری کندالینی این است که شما مغناطیسی می شوید و شروع به جذب افراد یا چیزهای مثبت در زندگی خود می کنید. شما شریک زندگی مناسب را جذب می کنید ، تصمیمات درستی می گیرید و زندگی راضی کننده تری را تجربه می کنید. همانطور که کندالینی شما بیدار می شود و انرژی مثبت به سمت شما می آید، همه خوبی ها را به زندگی خود جذب می کنید.
 2. شما را به انرژی الهی متصل می کند
  از زمان های بسیار قدیم ، حکما و راهبان باستان یوگا کندالینی را برای ارتباط با جهان تمرین می کردند. هندوئیسم قاطعانه معتقد است که جهان توسط خداوند متعال ایجاد شده است و یکی از راههای ارتباط با خدا بیداری کندالینی است.

برای بیشتر افراد ، فواید بیداری کندالینی در طی یک هفته تمرین منظم یوگای کندالینی شروع می شود. با افزایش انرژی کندالینی از طریق این چاکراها ، مزایای آن آشکارتر می شود. هنگامی که این انرژی کاملاً بیدار شد ، شما فواید بیداری کندالینی را در زندگی تان لمس خواهید کرد. بنابراین ، اگر تلاش کنید ، انرژی جهان زندگی شما را در یک سفر بسیار معنادار تغییر می دهد.

شما هم مزایای کندالینی را تجربه کرده اید؟ در مورد این مزایا فکر کرده اید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

مقالات مرتبط

۱۱ Comments

 1. سلام.من مدتیه که احساسات عجیبی دارم اتفاقای عجیب.صداهای عجیب.دارم که فکر میکنم این اتفاق افتاده برام.تفکر و استدلال عمیق.تغییر وضعیت جسمانی. دلیل مشخصی براش پیدا نمیکنم.فکر میکنم اتفاقی شروع شده.من اصلا مراقبه یا مدیتیشن نکردم.میشه راهنماییم کنید.

  1. سلام
   همینجوری نمیشه گفت با ایمیل سایت یا پشتیبانی سایت در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنن

 2. بله ده ساله که اینو تجربه کردم و مراحل زیادی رو پشت سر گذاشتم و به شدت آزار دیدم و بر خلاف گفته شما اصلن
  نمی تونم با کسی زندگی کنم چون انرژی های نا هماهنگ اذیتم می کنن

  1. شما ابتدا باید پاکسازی چاکرا انجام میدادید . بعد اقدام به باز کردن کندالینی میکردید .برای درمان این موضوع باید تمرکز کنید روی پاکسازی چاکراهاتون

 3. سلام، حدود دوازده یا سیزده سال قبل مطلبی راجع به نیروی کندالینی خوندم و علاقمند شدم. یه مراقبه که خیلی خوب یادم نمیاد هفت روزه اولیه داشت، روز هفتم باید دستم رو روی قلبم میذاشم و ی چیزی شبیه به این جمله که ای مادرطبیعت بیدار شو یا ی همچین چیزایی… به خوبی یادمه وقتی اینکارو انجام دادم لامپ اتاقم ترکید و برق خونه کلا رفت و فیوز برق خونه سوخت (منزل ما ویلایی هستش و تا اون موقع هیییییچ سابقه این نوع نوسان برق وسوختن فیوز و ترکیدن لامپ نداشت) بعد این جریان بخاطر ترس ادامه ندادم ولی همیشه تو ذهنمه و میخوام واقعا اینکار رو انجام بدم. ممکنه راهنماییم کنید؟ چون این بزرگترین سوال زندگیمه

  1. حمید عزیز سلام
   نیروی کندالینی نیرویی بسیار قوی هست که در بدن ما جریان پیدا میکنه و برای بیداری کندالینی واقعا باید مراحل اون طی بشه . در غیراین صورت میتونه تجربه های بدی رو بسازه و بسیار آسیب زننده باشه .
   بزودی مطالب بسیار زیادی در این باره روی وب سایت قرار میگیره . که بتونید به راحتی وارد بحث های متافیزیک بشید .

  2. سلام چه جالب، منم همین ده دیقه پیش کندالینی انجام میدادم برا اولین بار به آخرین مرحله که رسیدم و دستم رو روی قلبم گذاشتم، چراغ اتاقم خاموش شد بعد اومدم بیرون مادرم گفت فیوز پریده، یعنی به خاطر کندالینی اینجوری شده😳😳

 4. سلام. ممنون از اطلاعات بی نظیرتون. میخواستم بدونم از کجا متوجه میشیم که تمریناتمون مثبت بوده و داره جواب میده؟؟؟؟؟؟

 5. سلام
  من حدود بک سال اتفاق عجیبی برام می افته من هیچ اطلاعی ازکندالینی وچاکراها وحتی موجودیتشون نداشتم ولی خدامنو توی مسیری قرارداد تا به این اطلاعات دست پیداکنم همه اینا بعد ازبیدارشدن کندالینی وباز شدن چاکراهابه طورخودبه خودی دربدن منه نمیتونم همه اتفاقات وعلائممو اینجا توضیح بدم بااینکه حس میکنم تمام کائنات استادوراهنمای من هستند ولی بااین وجود میخوام یه نفر باشه راجبش باهاش صحبت کنم

  1. منم همه این جریانات اتفاق افتاد برام کلا توی این برهه زمانی این مسئله زیاد داره اتفاق میافته این ای دی منه اگه خواستین صحبت کنید
   @SD8976

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button