مدیتیشن

مدیتیشن چیست ؟ راهکارهای طلایی برای انجام روزانه مدیتیشن

برای شروع مدیتیشن بذارید یه تمرین دو دقیقه ای با هم انجام بدیم. در جایی آرام و بدون تلویزیون و گوشی موبایل خود بنشینید و سعی کنید هیچ کاری انجام ندهید ، با دستان خود بازی نکنید و به هیچ چیزی هم فکر نکنید ؟ موفق شدید یا مثل من متوجه شدید که گلدان ها به آب احتیاج دارند و باید میز را تمیز تر و مرتب تر کنم ؟ یا شاید متوجه شده باشید که رنگ دیوار به رنگ مبل ها تطابق ندارند ؟

با این تمرین متوجه شده اید که هیچ کاری انجام ندادن خیلی سخت تر از چیزی هست که تا ۲ دقیقه پیش فکر میکردیم. افکار گوناگون دائما در سر ما در جریانند  و این بدان معنا است که اگر در جایی آرام نشته باشیم و هیچ کاری هم انجام ندهیم ممکنه تحت استرس یا فشار روانی باشیم .

  اگر بدن خودمان را مثل یک ساز موسیقی در نظر بگیریم . ذهن همچون یک استاد موسیقی است و دوست دارد در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز موسیقی بسازد .

بعضی مواقع با ریتم تند و سریع و بعضی مواقع آهسته و آرام . ذهن دوست ندارد استراحت کند و خواهان انجام کار و عمل است . اما به یاد داشته باشید اگر ما جلوی این کار رو نگیریم بسیار استرس زا میشود و خود علتی بر بیماری های بسیار است. بنابراین ایده خوب این است که بیاموزیم تا بتوانیم ذهن خود را آرام سازیم و از تمامی افکار برای برای مدتی کوتاه در امان باشیم . متاسفانه ذهن دکمه توقف ندارد بنابراین باید شروع به یادگیری اصول و نکاتی کنیم که به ما کمک کند تا بتوانیم ذهن خودمان را آرام کنیم . معروف ترین شیوه آرام کردن ذهن مدیتیشن است . البته در ادامه مدیتیشن باید درباره کندالینی و بیداری کندالینی نیز بخوانید.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن که با نام مراقبه هم بسیار معروف است به نوعی روش تسلط بر ذهن است . مدیتیشن یه تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است . مدیتیشن که در اشکال گوناگونی به اجرا در می آید تکنیکی قدیمی است و به ما در این کار بسیار کمک میکند تا ذهن خود را آرام سازیم و به آن استراحتی بدهیم . مدیتیشن در اصل متمرکز کردن ذهن است که هدف ما رسیدن به آرامش و کاهش استرس است .همچنین موجب ارتقای شخصیت و رشد روحانی و معنوی میشود . مدیتیشن در درمان بسیاری از بیماری های روحی و حتی جسمی نیز تاثیر گذار است .   مدیتیشن آرامش عمیقی ایجاد میکند که فرد میتواند میوه های این آرامش را که حفظ سلامتی وکاهش اضطراب و افسردگی هست را به راحتی بچیند و در سبد سلامتی و تناسب اندام قرار دهد. مدیتیشن فواید بسیاری دارد که به صورت خلاصه به آنها اشاره میکنیم .

 • ریلکس بودن
 • کاهش اضطراب
 • متمرکز بودن و افزایش تمرکز
 • آرامتر بودن
 • فارغ شدن از نگرانی‌های مداوم
 • آشنایی بیشتر با خودمان، زندگی‌مان و دیگران
 • افزایش احساسات مثبتی مانند عشق و دوست داشتن.
 • افزایش انرژی بدن
 • خلاص شدن از پچ پچ های ذهنی
 • کاهش حس کسالت
 • افزایش حس قدردانی و شکر گذاری
 • جذب انرژی های مثبت

اگر شما هم دوست دارید که مدیتیشن رو شروع کنین و از خوبی های آرامش ذهن بهره مند بشید با ما همراه باشید تا نکاتی رو برای شروع به شما بگیم .

آغاز و پایان روز خود مدیتیشن کنید .

شاید فکر کنید من همین الان هم وقت کافی برای خیلی از کارا رو ندارم بعد روزی ۲ بار شروع به مدیتیشن کنیم. خب برای اینکار کافیه صبح ها بعد از بیداری ۲ دقیقه ارام در جایی بنشینید و بروی تنفس خود تمرکز کنید . و وقت خواب هم بهتره دراز بکشید . و همین حرکت رو به مدت ۲ دقیقه انجام دهید . بروی تنفس خودتون تمرکز کنید .  

مهم نیست چگونه انجامش میدهید فقط انجام دهید .

بیشتر اوقات وقتی قراره کاری رو شروع کنیم اولش سعی میکنیم یه دوره درست و درمون پیدا کنیم اونو ببینیم بعد میگیم این که کافی نیست بهتره یه کتاب هم بخرم ، کتاب رو که خریدم چند صفحه اول اون کتاب رو میخونیم و بعد داستان قدیمی انجام ندادن کار رو دنبال میکنیم . و به همین سادگی از خیر اون کار میگذریم . یه پیشنهاد اینه که شما یه جایی بنشینید چشماتون رو ببندید و بروی تنفس تمرکز کنید. وقتی ۲ هفته این کار رو انجام دادید اون موقع میتونید یه دوره بخرید و یا مقالات بعدی کا رو دنبال کنید و حرفه ای تر مدیتیشن کنید .  

سریع برگردید .

وقتی در حال تمرکز بروی تنفس خود هستید ممکنه افکار زیادی را و به یاد بیارید در این موقع کافیه سریع روی تنفس تمرکز کنید و با افکارتون درگیر نشید . بذارید راحت برای خودشون رفت و آمد کنند این افکار بخشی از ما هستند بهتره اونها رو قبول کنیم و ازشون بگذریم . به همین سادگی  

نگران درست انجام دادن مدیتیشن نباشید .

در مدیتیشن به هیچ عنوان نگران درست انجام دادن نباشبد .هیچ راه بدون نقصی در مدیتیشن وجود ندارد . فقط کافیه از انجام روزانه مدیتیشن خوشحال باشبد . مدیتیشن همینجور که توضیح دادم خالی کردن ذهن نیست . این حالت بعضی مواقع در مدیتیشن پیش می آیند ولی هدف اصلی مدیتیشن نیست. شما قراره خیلی راحت برای چندین دقیقه یه استراحت به این کارخانه عظیم بدهید ، همین .

سعی کنید با خودتان و بدنتان آشنا شوید .

مثلا به این موضوع فکر کنید که این نفسی که فرو میدیم سرده یا گرمه بعد از بینی چجور وارد شش ها میشه و بعد چجور از بدن خارج میشه . میگم یه وقت نرید یه کتاب پزشکی بخرید تا ببینید چه اتفاقاتی میافته هاااا ، کافیه شما مسیر رفت و آمد تنفس رو حس کنید.  

با خودتان مهربان باشید .

اقایون و خانوما ما قرار نیست در مدیتیشن با خودمون کلنجار بریم و به کارای بدمون فکر کنیم و به خودمون ناسزا بگیم  . پس لبخند بزنید و از این کار لذت ببرید .

به اندام های بدن توجه کنید .

سعی کنید به حسی که فشار لباس هایمان به بدنمان می آورد فکر کنیم ، یا احساسی که هر قسمت از بدنمان دارد مثلا چه حسی الان کف پاتون دارید ؟؟

متعهد باشید .

شما اگر به دنبال سلامتی و تناسب اندام فوق العاده هستید کافیه هر شب قبل از خواب و بعد از بیداری ۲ دقیقه بجای چک کردن گوشی موبایلمان و شبکه های مجازی مدیتیشن کنیم . یادتان باشد در ۳۰ روز ابتدایی اگر یه بار هم این کار را کنار بذارید ممکنه برای همیشه اونو کنار بذارید . پس متعهد باشید . خب این مجموعه ای از تمرینات ساده برای شروع مدیتیشن روزانه هست . امیدوارم لذت برده باشید و تجربیات خودتون رو با ما درمیان بذارید . منبع

جملات مدیتیشنی

برای ۵ دقیقه تمرینات تنفسی را انجام دهید، یکی از جملات تاثیر گذار مثبت را ۱۰ بار؛ به شکل آرام یا بلند بخوانید و سپس از عدد ۱ تا ۱۰ را بشمرید و چشم ها را باز کنید.

۱.من به وجود خودم افتخار می‌کنم.

۲.وجود من غرق در انرژی و شادی است.

۳.من برای رسیدن به هدف، با ایمان حرکت می‌کنم.

۴.من آرامشم را در هر حالی حفظ می‌کنم.

۵.من انسانی شاد و پرانرژی هستم.

۶.من ثروتمند هستم.

۷.من خودم را می‌بخشم و دوست دارم.

۸.من در سلامت کامل هستم.

۹.من در آرامش کامل هستم.

۱۰.من انسان موفقی هستم.

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن که با نام مراقبه هم بسیار معروف است به نوعی روش تسلط بر ذهن است . مدیتیشن یه تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است. مدیتیشن در اصل متمرکز کردن ذهن است که هدف ما رسیدن به آرامش و کاهش استرس است.

فواید مدیتیشن چیست؟

از فواید مدیتیشن ریلکس بودن،کاهش اضطراب،متمرکز بودن و افزایش تمرکز،آرامتر بودن،فارغ شدن از نگرانی‌های مداوم،آشنایی بیشتر با خودمان، زندگی‌مان و دیگران،افزایش احساسات مثبتی مانند عشق و دوست داشتن و… نام برد.

مدیتیشن برای رسیدن به تناسب اندام چه زمانی مناسب است؟

اگر به دنبال سلامتی و تناسب اندام فوق العاده هستید علاوه بر یوگا می توانید مدیتیشن را هر شب قبل از خواب و بعد از بیداری ۲ دقیقه انجام دهید..

۱۱ Comments

 1. خیلی مطالب سایتتون مفیده . من مدیتیشن رو خیلی دوس دارم. منتظر ادامه مطالبش هستم که قدم به قدم اونها رو انجام بدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button