مدیتیشن

مدیتیشن چیست ؟ راهکارهای طلایی برای انجام روزانه مدیتیشن

برای شروع مدیتیشن بذارید یه تمرین دو دقیقه ای با هم انجام بدیم. در جایی آرام و بدون تلویزیون و گوشی موبایل خود بنشینید و سعی کنید هیچ کاری انجام ندهید ، با دستان خود بازی نکنید و به هیچ چیزی هم فکر نکنید ؟ موفق شدید یا مثل من متوجه شدید که گلدان ها به آب احتیاج دارند و باید میز را تمیز تر و مرتب تر کنم ؟ یا شاید متوجه شده باشید که رنگ دیوار به رنگ مبل ها تطابق ندارند ؟

با این تمرین متوجه شده اید که هیچ کاری انجام ندادن خیلی سخت تر از چیزی هست که تا ۲ دقیقه پیش فکر میکردیم. افکار گوناگون دائما در سر ما در جریانند  و این بدان معنا است که اگر در جایی آرام نشته باشیم و هیچ کاری هم انجام ندهیم ممکنه تحت استرس یا فشار روانی باشیم .

  اگر بدن خودمان را مثل یک ساز موسیقی در نظر بگیریم . ذهن همچون یک استاد موسیقی است و دوست دارد در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز موسیقی بسازد .

بعضی مواقع با ریتم تند و سریع و بعضی مواقع آهسته و آرام . ذهن دوست ندارد استراحت کند و خواهان انجام کار و عمل است . اما به یاد داشته باشید اگر ما جلوی این کار رو نگیریم بسیار استرس زا میشود و خود علتی بر بیماری های بسیار است. بنابراین ایده خوب این است که بیاموزیم تا بتوانیم ذهن خود را آرام سازیم و از تمامی افکار برای برای مدتی کوتاه در امان باشیم . متاسفانه ذهن دکمه توقف ندارد بنابراین باید شروع به یادگیری اصول و نکاتی کنیم که به ما کمک کند تا بتوانیم ذهن خودمان را آرام کنیم . معروف ترین شیوه آرام کردن ذهن مدیتیشن است . البته در ادامه مدیتیشن باید درباره کندالینی و بیداری کندالینی نیز بخوانید.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن که با نام مراقبه هم بسیار معروف است به نوعی روش تسلط بر ذهن است . مدیتیشن یه تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است . مدیتیشن که در اشکال گوناگونی به اجرا در می آید تکنیکی قدیمی است و به ما در این کار بسیار کمک میکند تا ذهن خود را آرام سازیم و به آن استراحتی بدهیم . مدیتیشن در اصل متمرکز کردن ذهن است که هدف ما رسیدن به آرامش و کاهش استرس است .همچنین موجب ارتقای شخصیت و رشد روحانی و معنوی میشود . مدیتیشن در درمان بسیاری از بیماری های روحی و حتی جسمی نیز تاثیر گذار است .   مدیتیشن آرامش عمیقی ایجاد میکند که فرد میتواند میوه های این آرامش را که حفظ سلامتی وکاهش اضطراب و افسردگی هست را به راحتی بچیند و در سبد سلامتی و تناسب اندام قرار دهد. مدیتیشن فواید بسیاری دارد که به صورت خلاصه به آنها اشاره میکنیم .

 • ریلکس بودن
 • کاهش اضطراب
 • متمرکز بودن و افزایش تمرکز
 • آرامتر بودن
 • فارغ شدن از نگرانی‌های مداوم
 • آشنایی بیشتر با خودمان، زندگی‌مان و دیگران
 • افزایش احساسات مثبتی مانند عشق و دوست داشتن.
 • افزایش انرژی بدن
 • خلاص شدن از پچ پچ های ذهنی
 • کاهش حس کسالت
 • افزایش حس قدردانی و شکر گذاری
 • جذب انرژی های مثبت

اگر شما هم دوست دارید که مدیتیشن رو شروع کنین و از خوبی های آرامش ذهن بهره مند بشید با ما همراه باشید تا نکاتی رو برای شروع به شما بگیم .

آغاز و پایان روز خود مدیتیشن کنید .

شاید فکر کنید من همین الان هم وقت کافی برای خیلی از کارا رو ندارم بعد روزی ۲ بار شروع به مدیتیشن کنیم. خب برای اینکار کافیه صبح ها بعد از بیداری ۲ دقیقه ارام در جایی بنشینید و بروی تنفس خود تمرکز کنید . و وقت خواب هم بهتره دراز بکشید . و همین حرکت رو به مدت ۲ دقیقه انجام دهید . بروی تنفس خودتون تمرکز کنید .  

مهم نیست چگونه انجامش میدهید فقط انجام دهید .

بیشتر اوقات وقتی قراره کاری رو شروع کنیم اولش سعی میکنیم یه دوره درست و درمون پیدا کنیم اونو ببینیم بعد میگیم این که کافی نیست بهتره یه کتاب هم بخرم ، کتاب رو که خریدم چند صفحه اول اون کتاب رو میخونیم و بعد داستان قدیمی انجام ندادن کار رو دنبال میکنیم . و به همین سادگی از خیر اون کار میگذریم . یه پیشنهاد اینه که شما یه جایی بنشینید چشماتون رو ببندید و بروی تنفس تمرکز کنید. وقتی ۲ هفته این کار رو انجام دادید اون موقع میتونید یه دوره بخرید و یا مقالات بعدی کا رو دنبال کنید و حرفه ای تر مدیتیشن کنید .  

سریع برگردید .

وقتی در حال تمرکز بروی تنفس خود هستید ممکنه افکار زیادی را و به یاد بیارید در این موقع کافیه سریع روی تنفس تمرکز کنید و با افکارتون درگیر نشید . بذارید راحت برای خودشون رفت و آمد کنند این افکار بخشی از ما هستند بهتره اونها رو قبول کنیم و ازشون بگذریم . به همین سادگی  

نگران درست انجام دادن مدیتیشن نباشید .

در مدیتیشن به هیچ عنوان نگران درست انجام دادن نباشبد .هیچ راه بدون نقصی در مدیتیشن وجود ندارد . فقط کافیه از انجام روزانه مدیتیشن خوشحال باشبد . مدیتیشن همینجور که توضیح دادم خالی کردن ذهن نیست . این حالت بعضی مواقع در مدیتیشن پیش می آیند ولی هدف اصلی مدیتیشن نیست. شما قراره خیلی راحت برای چندین دقیقه یه استراحت به این کارخانه عظیم بدهید ، همین .

سعی کنید با خودتان و بدنتان آشنا شوید .

مثلا به این موضوع فکر کنید که این نفسی که فرو میدیم سرده یا گرمه بعد از بینی چجور وارد شش ها میشه و بعد چجور از بدن خارج میشه . میگم یه وقت نرید یه کتاب پزشکی بخرید تا ببینید چه اتفاقاتی میافته هاااا ، کافیه شما مسیر رفت و آمد تنفس رو حس کنید.  

با خودتان مهربان باشید .

اقایون و خانوما ما قرار نیست در مدیتیشن با خودمون کلنجار بریم و به کارای بدمون فکر کنیم و به خودمون ناسزا بگیم  . پس لبخند بزنید و از این کار لذت ببرید .

به اندام های بدن توجه کنید .

سعی کنید به حسی که فشار لباس هایمان به بدنمان می آورد فکر کنیم ، یا احساسی که هر قسمت از بدنمان دارد مثلا چه حسی الان کف پاتون دارید ؟؟

متعهد باشید .

شما اگر به دنبال سلامتی و تناسب اندام فوق العاده هستید کافیه هر شب قبل از خواب و بعد از بیداری ۲ دقیقه بجای چک کردن گوشی موبایلمان و شبکه های مجازی مدیتیشن کنیم . یادتان باشد در ۳۰ روز ابتدایی اگر یه بار هم این کار را کنار بذارید ممکنه برای همیشه اونو کنار بذارید . پس متعهد باشید . خب این مجموعه ای از تمرینات ساده برای شروع مدیتیشن روزانه هست . امیدوارم لذت برده باشید و تجربیات خودتون رو با ما درمیان بذارید . منبع

جملات مدیتیشنی

برای 5 دقیقه تمرینات تنفسی را انجام دهید، یکی از جملات تاثیر گذار مثبت را 10 بار؛ به شکل آرام یا بلند بخوانید و سپس از عدد 1 تا 10 را بشمرید و چشم ها را باز کنید.

1.من به وجود خودم افتخار می‌کنم.

2.وجود من غرق در انرژی و شادی است.

3.من برای رسیدن به هدف، با ایمان حرکت می‌کنم.

4.من آرامشم را در هر حالی حفظ می‌کنم.

5.من انسانی شاد و پرانرژی هستم.

6.من ثروتمند هستم.

7.من خودم را می‌بخشم و دوست دارم.

8.من در سلامت کامل هستم.

9.من در آرامش کامل هستم.

10.من انسان موفقی هستم.

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن که با نام مراقبه هم بسیار معروف است به نوعی روش تسلط بر ذهن است . مدیتیشن یه تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است. مدیتیشن در اصل متمرکز کردن ذهن است که هدف ما رسیدن به آرامش و کاهش استرس است.

فواید مدیتیشن چیست؟

از فواید مدیتیشن ریلکس بودن،کاهش اضطراب،متمرکز بودن و افزایش تمرکز،آرامتر بودن،فارغ شدن از نگرانی‌های مداوم،آشنایی بیشتر با خودمان، زندگی‌مان و دیگران،افزایش احساسات مثبتی مانند عشق و دوست داشتن و… نام برد.

مدیتیشن برای رسیدن به تناسب اندام چه زمانی مناسب است؟

اگر به دنبال سلامتی و تناسب اندام فوق العاده هستید علاوه بر یوگا می توانید مدیتیشن را هر شب قبل از خواب و بعد از بیداری ۲ دقیقه انجام دهید..

‫11 دیدگاه ها

 1. خیلی مطالب سایتتون مفیده . من مدیتیشن رو خیلی دوس دارم. منتظر ادامه مطالبش هستم که قدم به قدم اونها رو انجام بدم.

  1. ممنون دوست عزیز
   مطالب مربوط به مدیتیشن به صورت هفتگی در سایت قرار میگیرد . میتونین دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا