چاکرامدیتیشن

آشنایی با چاکراها در بدن

چقدر درباره چاکرا شنیدین؟ این روزا همه ما به دنبال راه‌هایی برای رسیدن به آرامش در زندگی خودمون هستیم. بعضی‌ها قدم را فراتر گذاشتن و به دنبال تحقق این رؤیا رفته‌اند. در این مسیر راه‌های بسیاری وجود دارد و هر کس به شیوه خودش به آرامش می‌رسد. اما چیزی که ما زیاد در موردش شنیدیم مدیتیشن یا ذهن آگاهی هست که ما قبلاً در موردش صحبت کردیم. میتونید توی سایت جستجو کنید و مطالعه کنید. همونجور که میدونید یکی از کارهای اصلی مدیتیشن به حرکت درآوردن انرژی در سطح بدن است. و این کار را با استفاده از مراکز انرژی در بدن انجام می‌دهد. پس بیاید با این مراکز آشنا بشیم و کلی چیز باحال در مورد چاکراها بدونیم. با آکادمی فیتنس همراه باشید.

شاید اولین سؤالی که تا الآن براتون پیش اومده باشه این باشه که …

چاکرا چیست؟؟

چاکراها نیروگاه‌ها و مراکز انرژی هستند که در کالبد غیر فیزیکی ما وجود دارد. وظیفه چاکراها ورود و خروج و انتقال انرژی است.

هفت چاکرای اصلی در بدن انسان وجود دارد.

چاکرا یک واژه سانسکریت به معنای » چرخ گردنده «یا» دیسک چرخنده«است. در این دیسک‌های نور، گرداب‌های انرژی ضربان دار هستند که درون کالبد فیزیکی و کالبدهای نامرئی هاله نفوذ می‌کنند و انرژی حیاتی را به آن‌ها انتقال می‌دهند (انرژی اتری کیهان و انرژی زمینی برای تغذیه و نگهداری کالبد فیزیکی.) این گرداب‌های انرژی چرخنده، جایگاه شعور، آگاهی روحی، شهود و تکامل معنوی هستند. از درخشش انرژی چاکراها، هاله در اطراف انسان تشکیل می‌شود.

Introduction to Chakras in the Body آشنایی با چاکراها در بدن

این مراکز انرژی در جسم غیر فیزیکی ما شامل صدها چاکرای فرعی و حداقل ۱۲ چاکرای اصلی است، تمرکز ما بیشتر روی ۷ چاکرا از ۱۲ چاکرای اصلی است.

7 چاکرا در بدن
  • چاکرای ریشه
  • چاکرای خاجی
  • شبکه‌ی خورشیدی
  • چاکرای قلب
  • چاکرای گلو
  • چشم سوم
  • چاکرای تاج

    علت توجه به این چاکراها این است که این‌ها اساساً با وضعیت فیزیکی ما و ً سطوح بالا‌تر آگاهی در ارتباطند. هفت چاکرای اصلی در راستای نخاع و ستون فقرات قرارگرفته‌اند. این گرداب‌های انرژی با یک خط انرژی به نام سوشومنا که از مرکز نخاع می‌گذرد، اتصال دارند. در راستای خط سوشومنا، دو کانال انرژی به نام آیدا ( زنانه) و پینگالا(مردانه) قرار دارند، که در هم تابیده‌شده و در بدن از ناحیه‌ی پرینه تا فرق سر امتداد دارند.

آشنایی با چاکرا :

در سطحی نامحسوس‌تر چاکراها به‌عنوان گذرگاه‌های انرژی، به بعد متفاوتی از آگاهی عمل می‌کنند، بعدی که ورای دنیای سه‌بعدی ما است. هر چاکرا به‌عنوان یک مرکز مستقل آگاهی عمل می‌کند و بخشی ضروری برای تکامل معنوی ما است. همه احساس‌هایی که در زندگی تجربه می‌کنیم، همه‌ی افکار و همه‌ی ارتعاشات ما، ازجمله تلخ‌ترین خاطراتمان، در جایگاه‌های ویژه‌ای در چاکراها و سیستم هاله‌ای یافت می‌شوند. این موضوع شامل همه‌ی تجربیات متافیزیک ما در سطوح اختری در حین رویاهای مان نیز هست. اگر چه هر چاکرا به عنوان یک مرکز مستقل آگاهی عمل می‌کند، همه چاکراها به هم مربوطند و سیستم یکپارچه‌ای را تشکیل می‌دهند که ذهن، بدن و روح را به هم ارتباط می‌دهد.

آموزش و تمرینات پاکسازی چاکرا -تمرینات هفت چاکرا

شناخت چاکرا :

هدف اصلی از شناخت و کار با چاکراها کسب تکامل و یکپارچگی درونی است. به این ترتیب مابین جنبه‌های مختلف آگاهی خود، از فیزیکی تا معنوی، یک همبستگی هارمونیک برقرار می‌کنیم. در نهایت ما در می‌یابیم که جنبه‌های مختلف وجود ما (فیزیکی، عاطفی، ذهنی و روحی)همه با هم کار می‌کنند و هر جنبه بخشی از یک مجموعه کامل است. موضوع مهمی که باید درک کنیم، این است که چاکراها گذرگاه‌های آگاهی ما هستند. چاکراها گذرگاه‌هایی هستند که از طریق آن‌ها نیروهای عاطفی، ذهنی و روحی جریان یافته، به صورت فیزیکی بیان می‌شوند. انرژی ایجاد شده بوسیله ی افکار و عواطف ما، از سیستم چاکراها عبور کرده، در سلول‌ها، بافت‌ها و ارگان‌ها توزیع می‌شود. درک این فرآیند به ما بصیرتی می‌دهد که دریابیم که چگونه خود ما بر وضعیت جسم، ذهن و شرایط زندگی‌مان تأثیر می‌گذاریم.

چاکرا و انرژی :

هر چیز در جهان تنها یک نوسان است. هر اتم، هر قسمت از یک اتم، هر الکترون، هر ذره‌ای بنیادی، حتی افکار و آگاهی ما، همه نوسان هستند. پس با این توضیحات ارتعاش هر چاکرا نیز بر ما و دنیای پیرامون ما تأثیرگذار است.

انرژی موردنیاز این چاکراها از پرانا تأمین می‌شود. جایگاه اصلی آن بر روی ستون فقرات می‌باشد و   کاشترام آن در جلوی بدن. البته به غیر از چاکرای اول و هفتم که کاشترام ندارند و چاکرای اول به سمت زمین و چاکرای هفتم به سمت آسمان باز می‌شود.      

چاکرا و بیماری :

هر کدام از چاکراها دارای رنگ مخصوص و خصوصیات منحصربه‌فرد خود است. با آگاهی از وظایف هر چاکرا و با مراقبت و پاک‌سازی آن‌ها می‌توانیم جسم و روحی سالم داشته باشیم. البته از فواید اصلی پاک‌سازی و متعادل کردن چاکراها رسیدن و وصل به خود برتر یعنی اتصال به کائنات و خداوند است. ولی از لحاظ فیزیکی همین‌قدر بدانید که اگر چاکراها در تعادل نسبی و هماهنگ با هم باشند می‌توانیم جسمی سالم داشته باشیم. تمام مشکلات فیزیکی بدن به‌نوعی با این هفت چاکرا در ارتباط هستند. یعنی با دانستن اینکه هر مشکل فیزیکی به کدام چاکرا مربوط می‌شوند، می‌توان انسداد و یا کم‌کاری آن چاکرا را برطرف کرد و به سلامت کامل رسید. خلاصه اینکه فهمیدیم که همه چیز انرژی هست. هر چیزی که می‌خوریم تبدیل به انرژی می‌شود. کار بدن پخش کردن این انرژی با استفاده از چاکراها است. اگر این چاکراها مسدود باشند علاوه بر اینکه جلوی پخش شدن این انرژی گرفته می‌شود باعث ایجاد بیماری در بدن ما نیز می‌شود.

در ادامه  مقالات شما را با ۷ چاکرای مهم بدن آشنا می‌کنیم و یادتان میدیم چطور به پاکسازی چاکراها بپردازید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا