تناسب اندام

کاهش وزن سریع در منزل

به دنبال لاغر شدن در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستید؟ رژیمی می خواید که در ۷ روز یا ۱۴ روز پنج کیلو کم کنید؟ رژیمی که در ۱ ماه ۲۰ کیلو کم می‌کنید رو شنیدید؟ اگر به دنبال رژیم لاغری در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌گردید، جای درستی اومدید… آکادمی فیتنس قرار اطلاعات بی نظیر در این زمینه به شما بده.

من در این مقاله قرار نیست رژیم خاصی رو بهتون آموزش بدم.برعکس میخوام راهکار بهتون یاد بدم که به شکل صحیح و اصولی وزن کم کنید اونم در زمان درست و البته کوتاهترین زمان ممکن.

می خوام بهتون بگم اگر به دنبال لاغر شدن در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستید چه عواقبی شما رو تهدید می کنه. متاسفانه این روزها شاهد تبلیغات زیادی هستیم ، در حالی که متخصصان تغذیه روش آهسته و پیوسته را توصیه می‌کنند. کاهش وزن بی خطر توسط سازمان جهانی غذا، نیم تا یک کیلو در هفته اعلام شده است. سوالی که باید از خودمون بپرسیم اینه که رژیم‌های ادعا کننده کاهش وزن سریع چه عواقبی دارد؟  

بازگشت سریع وزن

کاهش وزن خیلی سریع به خصوص با تکنیک‌های گرسنگی در طولانی مدت منجر به عوارض جانبی بسیاری می‌شود. شاید یکی از مشخص‌ترین عوارض کاهش وزن سریع این مورد باشد که وقتی افراد خیلی سریع لاغر می‌شوند قادر به ثابت نگه داشتن وزن کم شده نیستند. حدود دو سوم این افراد بعد از کاهش وزن دوباره به وزن قبلی باز می‌گردند و حتی وزنشان از مقدار وزن اولیه نیز بیشتر می‌شود. این تنها یکی از عوارض کاهش وزن خیلی سریع است که به ضررتان تمام می‌شود.

عدم دریافت مواد مغذی

کاهش وزن سریع ؛ اجازه نمی‌دهد بدن مواد مغذی را دریافت کند. بسیاری از رژیم‌های سریع و برنامه‌های غذایی یک گروه غذایی را به کلی حذف می‌کنند. یعنی ممکن است مواد مغذی کلیدی، ویتامین‌ها و مواد معدنی که برای سالم ماندن نیاز دارید را از دست بدهید.رژیمی خوب است که آرام آرام به کاهش وزن برسید. به دنبال کمبود مواد مغذی موها و ناخن‌های شکننده می‌شوند.ریزش مو ،خستگی شدید، کاهش عملکرد سیستم ایمنی، و پوکی استخوان از دیگر عواقب کاهش وزن سریع است.

 پس باید رژیم غذایی درست را انتخاب کنید نه رژیمی با ادعای کاهش وزن سریع . رژیمی را انتخاب کنید که دارای تمام درشت مغذی‌ها ( چربی، کربوهیدرات، پروتئین ) باشد و  با متخصص تغذیه مشورت کنید تا رژیم غذایی متناسب با نیازها، حساسیت‌ها و محدودیت‌هایتان به غذا دریافت کنید.

کاهش شدید سوخت و ساز بدن

کاهش وزن سریع سرعت سوخت و ساز را کم می‌کند. کاهش وزن سریع معمولاً به دلیل کمبود شدید کالری اتفاق می افتد. به همین دلیل بدن به حالت قحطی می‌رود. در نتیجه، سرعت سوخت و ساز پایین می‌آید تا بدن انرژی ذخیره کند و تمایل آن به ذخیره چربی نیز بیشتر می‌شود. پس این موجب می‌شود دوباره وزنشان بازگردد و حتی اضافه وزنشان از ابتدای کار نیز بیشتر شود. پس شما نباید بیشتر از ۵۰۰ کالری کم کنید. مجبور نیستید کالری رژیم غذایی خود را به شدت پایین بیاورید، اگر روزانه ۵۰۰ کالری کمتر غذا بخورید و در کنار آن رژیم و برنامه ورزشی داشته باشید به راحتی هر هفته نیم کیلو وزن را از دست می‌دهید.این روش در طولانی مدت و به شکلی اصولی بدن را تغییر خواهد کرد.

از بین رفتن عضلات به جای چربی ها

در کاهش وزن سریع گاهی به جای چربی، عضله می‌سوزانید . وقتی وزن کم می‌کنید، می‌خواهید از دست قسمت‌هایی دارای بافت چربی و نه بافت عضلانی خلاص شوید. اگر خیلی سریع کالری کم کنید بافت عضلانی نیز دچار افت می‌شود. رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری بدن را مجبور می‌کند تا برای تأمین انرژی بافت عضلانی را نیز بشکند. با از دست دادن بافت عضلانی باید با فرم زیبای بدن خود خداحافظی کنید و سرعت سوخت و ساز نیز کم می‌شود. عضله از نظر سوخت و ساز نسبت به چربی خیلی فعالتر است یعنی نیم کیلو عضله کالری بسیار بیشتری نسبت به نیم کیلو چربی می‌سوزاند. در واقع از دست دادن بافت عضلانی با سوزاندن کالری کمتر در طول روز برابر است. تثبیت بافت عضلانی کمک می‌کند سوخت و ساز بالا بماند. کاهش وزن سریع موجب می‌شود تا تراکم مواد معدنی استخوانها نیز کاهش یابد. این یعنی خطر پوکی استخوان شما را تهدید می‌کند.

کم آبی در بدن

کاهش وزن سریع ؛ منجر به کم آبی بدن می‌شود. در دو هفته اول لاغری به دلیل از دست دادن وزن آب بدن شاهد کاهش وزن سریعی هستید به خصوص در رژیم‌های کم کربوهیدرات یا بدون کربوهیدرات که بدن آب زیادی از دست می‌دهد. از دست دادن مرتب آب بدن منجر به عوارض جانبی مانند یبوست، سردرد، گرفتگی عضلات و بی انرژی بودن می‌شود.

احساس گرسنگی شدید

کاهش وزن سریع ؛ سبب احساس گرسنگی زیاد می‌شود وقتی از رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری استفاده می‌کنید سطح لپتین (هورمونی که گرسنگی و سیری را کنترل می‌کند) دچار نوسان می‌شود.در رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری سطح نامتوازن لپتین سبب ایجاد وسواس غذایی می‌شود. در این شرایط بیشتر احساس گرسنگی خواهید کرد و احتمال پرخوری بالا می‌رود.

افزایش سردرد

کاهش وزن سریع ؛ سردرد را به همراه دارد.سردرد از عوارض شایع دنبال کردن برنامه‌های غذایی بسیار کم کالری و کم کالری است. دلیل سردردها این است که چنین برنامه غذایی ممکن است کربوهیدرات کمی داشته باشد و منجر به کمبود گلیکوژن در بدن شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد بدن بافت عضلانی را می‌شکند تا گلیکوژن ذخیره شده در آنها را برای مغز ارسال کند. مغز تنها از گلیکوژن به عنوان سوخت استفاده می‌کند. اگر ذخایر مغز دچار کمبود شوند بدن چربی‌های ذخیره شده را می‌گیرد و تبدیل به چیزی شبیه گلوکز می‌کند که مغز از آنها استفاده کند. عوارض چنین اتفاقی سردرد است.

خطر سنگ کیسه صفرا

کاهش وزن سریع ؛ خطر سنگ کیسه صفرا را تشدید می‌کند. کیسه صفرا، صفرا را در روده کوچک آزاد می‌کند تا مولکول‌های چربی در آنجا را بشکند. کاهش وزن سریع خطر شکل گیری سنگ‌های کوچک در کیسه صفرا را افزایش می‌دهد. این سنگ‌ها منجر به گرفتگی می‌شوند که برای درمان مجبور به برداشتن کیسه صفرا با جراحی می‌شوید. اگر مقدار زیادی وزن کم کردید و یا می‌خواهید سریع وزن کم کنید باید حتماً با پزشک خود صحبت کنید و تحت مراقبت باشید.

    لطفاً توجه کنید…..

اگر می‌خواهید به عوارض کاهش وزن سریع دچار نشوید باید به یاد داشته باشید که لاغری نیازمند تغییر سبک زندگی در طولانی مدت است. تعادل در رژیم غذایی و برنامه ورزشی را فراموش نکنید و از فکر رژیم بودن خارج شوید و این روند را به صورت سبک زندگی دنبال کنید. اگر هدفتان کوتاه مدت (مانند زیبا بودن در یک لباس که می‌خواهید برای مهمانی بپوشید) باشد، باید این را بدانید که اصلاً هدفتان کاهش وزن نیست و وزنی که کم می‌کنید دوامی نخواهد داشت و دوباره به حالت قبل باز می‌گردد. در جامعه امروزی مردم دوست دارند همه چیز را سریع و به ساده‌ترین شکل ممکن به دست بیاورند.

کاهش وزن نیز مستثنی نیست. بسیاری از برنامه‌های غذایی و داروهای لاغری ادعا می‌کنند خیلی سریع سبب کاهش وزن می‌شوند. در حقیقت کاهش وزن سریع همیشه بهترین روش نیست. با دنبال کردن برنامه غذایی بسیار کم کالری طی چند هفته مرتب وزن کم کنید اما بعد از اینکه به حالت عادی بازگشتید احتمال این وجود دارد که وزن کاهش یافته را دوباره باز گردانید و حتی ممکن است بیشتر از قبل باشد.

کاهش وزن سریع

برای کاهش وزن سریع چه راهکاری وجود دارد؟

کاهش وزن معمول برای ۱۰ روز، چیزی بین نیم تا دو کیلوگرم است. بنابراین از دست دادن مثلاً پنج کیلوگرم در عرض یک هفته، اصلاً توصیه نمی‌شود. مقدار کالری روزانه افراد بستگی به سن، جنس، تفاوت‌های فردی و فرهنگی اشخاص، حالات روانی و شرایط فیزیولوژیکی و زیستی بدن دارد. اما به طور کلی هر فرد بالغ به روزانه ۲ هزار کالری انرژی نیاز دارد که البته بر حسب نیاز این مقدار کالری می‌تواند ۵۰۰ واحد کاهش یا افزایش پیدا کند.

کاهش وزن سریع می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما فقط توده‌های چربی را از دست نمی‌دهید، بلکه آب (که به راحتی برمی گردد) و بافت‌های عضلانی را هم از دست داده‌اید. رعایت نکات غذایی و ورزشی به شما کمک می‌کنند تا به سریع‌ترین و سالم‌ترین روش ممکن وزن کم کنید. کاهش وزن ۹ کیلوگرم در یک هفته، نیاز به بیش از ۵۰۰ دقیقه ورزش در هفته دارد. نوع دقیق ورزش و شدت آن به منظور بهترین کاهش وزن، می‌تواند متنوع باشد.

  حتما می پرسید با با این تفاسیر چه جوری می تونیم در خانه با کمترین زمان لاغر شویم؟ ما برای شما راهکارهای علمی داریم   

۱٫برای کاهش وزن سریع می تونیم از ورزش‌های هوازی کمک بگیریم…

ورزش‌های هوازی ، نتایج بسیارخوبی برای کاهش وزن دارند، زیرا با ورزش‌های هوازی شما کالری بیشتری می‌سوزانید و همچنین در ورزشهای هوازی از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌شود.   این ورزش‌ها می‌تواند شامل فعالیت‌هایی چون پیاده روی، دوی آهسته،دوچرخه سواری، رقص و … باشند. ورزش با شدت‌های بالاتر، کالری سوزی بیشتری داشته و می‌تواند سرعت متابولیسم بعد از ورزش را هم بالا ببرد.   باید بدانید که ورزش مقاومتی ممکن است کالری سوزی زیادی نداشته باشد، اما انجام آنها با ورزش‌های هوازی می‌تواند توده‌های عضلانی را حفظ کرده و چربی سوزی را بیشتر کند.

۲٫مصرف کربوهیدارت ها را به حداقل برسانید:

رژیم‌های با کربوهیدارت کمتر می‌تواند برای کاهش وزن کوتاه مدت، مؤثر باشند.  

۳٫غذاهای قندی را حذف کنید:

  حذف انواع کیک و کلوچه و اسنک‌های بسته بندی شده، اولین قدم برای حذف کالری و کربوهیدرات‌های اضافی است.        

۴٫میوه و سبزی فراوان مصرف کنید:

مصرف میوه و سبزی به میزان لازم جهت تأمین فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیارضروری است .

  دلیلش هم اینه که…………

مصرف فیبر کافی باعث می‌شود بعد از خوردن، احساس سیری بیشتری کرده و اشتهایتان را کنترل کنید.

۵٫مصرف بیشتر پروتئین:

رژیم‌های همراه با پروتئین فراوان ،یعنی ۲۵ تا ۳۰ گرم پروتئین در هر وعده ،برای کاهش وزن، کمک زیادی به شما خواهند کرد.  

۶٫مایعات فراوان بنوشید:

برای کاهش وزن و حفظ طراوت و شادابی پوست باید روزانه هشت لیوان آب بنوشید که بهتر است از این هشت لیوان یک لیوان را به صبح ناشتا و یک لیوان را به شب قبل از خواب اختصاص بدهید.    

توصیه ما اینه که …………. برای کاهش وزن سریع از غذاهای با کیفیت استفاده کنید. بررسی‌ها ثابت کردند که کیفیت، از مقدار کالری دریافتی برای کاهش وزن مهم‌تر است و روی مقدار غذا خوردن هم تأثیر می‌گذارد. نشاسته‌ها و کربوهیدرات‌های تصفیه شده با افزایش وزن ارتباط دارند. در حقیقت، کیفیت و کمیت هر دو در کنار یکدیگر اهمیت دارند. محروم کردن از غذاها بار منفی بیشتری روی ذهن دارد. تغییر دادن رژیم غذایی همیشه نباید به دلیل کاهش وزن باشد، تغذیه مناسب و سلامتی بدن نیز ارزش بسیار بالایی دارند. کاهش وزن سالم و پایدار شامل مواردی از قبیل انتخاب‌های غذایی مناسب، خواب بیشتر، افزایش فعالیت فیزیکی، کاهش استرس و تمرکز روی سلامت روانی است. لحظات شادی را در این مسیر برای خود به وجود بیاورید.

اگر از ورزش با شدت بالا لذت نمی‌برید مکانی را برای پیاده روی انتخاب کنید که شیب زیادی نداشته باشد. اشکالی هم ندارد که گاهی چیزایی که دوست دارید مثل شکلات یا مقداری چیپس بخورید. پروتئین کم چرب بخورید. قند و کربوهیدرات‌های ساده را کم کنید. روی چربی‌های سالم تمرکز داشته باشید. به اندازه استراحت نمایید. سطح استرس را کنترل کنید. تمرین‌های قدرتی و هوازی را در برنامه ورزشی خود قرار دهید.

 چه زمانی کاهش وزن سریع اشکالی ندارد؟

گاهی اوقات دنبال کردن برنامه غذایی بسیار کم کالری توصیه می‌شود. این کار زمانی اتفاق می افتد که حتماً زیر نظر متخصص تغذیه باشید. کاهش وزن سریع برای کسی که به دلیل مشکلات سلامت باید وزن کم کند توصیه می‌شود. برنامه غذایی بسیار کم کالری زیر نظر متخصص تنها برای مدت زمان کوتاه و تنها برای کمک به سالمتر شدن فرد تجویز می‌شود. این افراد دارای مشکلاتی مانند دیابت، کلسترول بالا، فشار خون و دیگر بیماری‌های خطرناک هستند. تنها در چنین موارد خاص کاهش وزن سریع توصیه می‌شود. کاهش وزن سریع می‌تواند با کاهش بسیار چشمگیر دریافت کالری، کمتر از ۱۰۰۰ کالری در روز، روی بدهد اما این کار فقط باید تحت نظر پزشک انجام شود.

توجه                   توجه                         توجه

فریب تبلیغات را نخورید و از داروها و مکمل‌هایی که قول کاهش وزن سریع به شما می‌دهند استفاده نکنید. اگر موفق شوید با این وسیله‌های تجاری به کاهش وزن سریع دست پیدا کنید، احتمال اینکه وزن از دست رفته به زودی برگردد بسیار زیاد است. شما باید به برنامه غذایی به عنوان سبک زندگی نه یک رژیم فکرکنید. رژیم غذایی چیزی است که برای مدتی انجام می‌دهید و سپس رها می‌شود اما کاری که شروع می‌کنید نباید زمان شروع و پایان داشته باشد.

در پناه خدا تندرست باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا