مکمل ها

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی

برخی افراد برای تسریع روند پیشرفت خود در ورزش و بدون اطلاع از نحوه مصرف و ترکیب آن‌ها به مصرف همزمان مکمل‌های بدنسازی روی می‌آورند. ممکنه چندین مکمل را هم‌زمان مصرف کنند.به نظر شما این کار درست است؟ ممکنه این کار نتیجه عکس بده یا حتی به بدن آسیب برسونه؟ مکمل‌های ورزشی که نباید هم‌زمان مصرف شوند را می‌شناسید؟

در این مقاله آکادمی فیتنس قصد دارد سه دسته مکمل را بررسی کند:

اول مکمل‌هایی که نباید هم‌زمان باهم مصرف شوند؛ زیرا مصرف هم‌زمان آن‌ها بدن را دچار اختلال می‌کند.

دوم مکمل‌هایی که نباید در یک دوره باهم مصرف شوند؛ به دلیل اینکه احتمال به وجود آمدن عوارض جانبی وجود دارد.

سوم مکمل‌هایی که نباید در یک دوره مصرف شوند؛ زیرا مصرف هم‌زمان این‌ها برای بدن عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد.

این را در نظر داشته باشید که مواد معدنی، ویتامین‌ها، آمینواسیدها برای جذب بهتر با همدیگر رقابت می‌کنند.

دسته اول

ممنوعیت مصرف همزمان مکمل های بدنسازی :

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی ( کلسیم ، روی + منیزیم )

کلیسم جذب روی و منیزیم را متوقف می‌کند. پس نباید هم‌زمان صرف شوند. می دونم الآن به این فکر می‌کنید که کلسیم مصرف نمی‌کنید، اما باید بدانید پروتئین وی، پروتئین سویا و پروتئین شیر موجود در بازار حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم درهر وعده مصرف کلسیم‌دارند؛ که اگر آن‌ها را با شیر مخلوط‌ کنید حدود ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم خواهد داشت. پیشنهاد می کنیم هنگام مصرف آخرین وعده پروتئین قبل از خواب، از مصرف روی و منیزیم خودداری کنید. برای حل این موضوع می‌توانید ۱ الی ۲ ساعت قبل از خواب وعده پروتئینی را صرف کنید یا پروتئین تخم‌مرغ را جایگزین پروتئین وی کنید. چون پروتئین تخم‌مرغ فاقد هرگونه کلیسیم است.

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی ( ویتامینE + آهن )

ویتامینE، آهن را از بین می‌برد.پس نباید این دو مکمل را باهم مصرف کنید.

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی ( مس + روی )

دو مواد معدنی دیگر که بهتر است باهم مصرف نشوند مس و روی هستند.

دسته دوم

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی ( کراتین + ال گلوتامین )

این دو مکمل به حامل‌ها و ناقل‌های یکسانی در بدن وابسته هستند، پس نباید هم‌زمان باهم مصرف شوند. زمانی‌ که این دو مکمل باهم مصرف شوند، برای وصل شدن با حامل‌ها به رقابت می‌پردازند و یکی برنده‌شده و دیگری بازنده می‌شود. راه‌حل چیه؟؟؟  شما می‌توانید بافاصله زمانی ۲ ساعت این دو مکمل را مصرف کنید. بسیاری از بدن‌سازها قبل از تمرین و قبل از خواب ال-گلوتامین و کراتین را در صبح و بعد از تمرین مصرف می‌کنند .با این روش به بدن فرصت کافی داده می‌شود تا هر مکمل به‌طور جداگانه جذب شود. برای افرادی که بعد از صبحانه تمرین می‌کنند، اگر کراتین را فقط یک‌بار در روز مصرف می‌کنند، باید بعد از تمرین آن را بخورند و در روزهای بدون تمرین بهتر است ۲ الی ۳ ساعت بعد از وعده صبحانه ال-گلوتامین یا ۲ الی ۳ ساعت قبل از آخرین وعده گلوتامین در روز، آن را مصرف کنند.

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی( کراتین + کافئین )

مصرف این دو به‌طور هم‌زمان توصیه نمی‌شود. پیشنهاد ما برای شما ورزشکاران حرفه‌ای اینه که  اگر بعد از صبحانه تمرینات با وزنه انجام می‌دهید، کافئین را در این زمان کلاً فراموش کنید. از مصرف کافئین بعد از نهار خودداری کنید. برای کسب بهترین نتیجه ۴ الی ۵ ساعت بین مصرف کراتین و کافئین فاصله بیاندازید. لطفاً توجه کنید… نصف کافئین یک فنجان که می‌نوشید ساعت‌ها بعد از مصرف در رگ‌های بدن موجود است. در فاز بارگیری کراتین مصرف کافئین را به مدت ۴ الی ۵ روز فراموش کنید.

 دسته سوم

مکمل‌هایی که نباید در یک دوره مصرف شوند. توجه کنید در این قسمت در مورد مکمل‌هایی که اگر باهم مصرف شوند نتیجه خوبی نخواهند داد صحبت نمی‌شود؛ بلکه در مورد مکمل‌هایی صحبت خواهد شد که اگر باهم مصرف شوند، سلامتی بدن را به خطر خواهند انداخت. E/C/A  + Yohimbe ECAبیانگر افدرین ، کافئین و آسپرین است. این ترکیبات برای کاهش وزن و به‌عنوان محرک مورداستفاده قرار می‌گیرند. در سال ۱۹۹۸ در یک مطالعه از افراد چاق و دارای اضافه‌وزن خواسته شد ضمن مصرف ترکیبی افدرین، کافئین و Yohimbe به فعالیت ورزشی بپردازند. محققان دریافتند اضافه کردن تنها ۱۰ میلی‌گرم Yohimbe موجب افزایش فشارخون و ضربان قلب و کاهش کارایی قلب در پمپاژ خون می‌شود. این ترکیب بار اعمال‌شده بر قلب را حین فعالیت یا ورزش را افزایش داد که نهایتاً منجر به حمله قلبی یا سکته شد. اما مصرف افدرین و کافئین به‌تنهایی هم‌چین عوارضی را در پی نداشت. پس نتیجه آن شد برای حفظ سلامتی از مصرف هرگونه مکمل در بازار که این مواد را هم‌زمان در خوددارند یا هر ترکیبی مثل این مواد خودداری کنید.

E/C/A +  L-carnitine

زمانی که افدرین یا ECA مصرف می‌کنید، بدن شما به‌جای ذخیره کالری به‌عنوان چربی آن را به گرما تبدیل می‌کند. همچنین کافئین به‌تنهایی سطح آدرنالین خون را بالا می‌برد که نهایتاً منجر به افزایش لیپولیز (شکست چربی‌ها) می‌شود. اما به‌منظور اینکه بدن این فرایند را شروع کند کافئین تپش قلب را باید بالا ببرد. به این دلیل است افرادی با مشکلات قلبی یا فشارخون نباید این محصولات را مصرف کنند. همچنین به‌منظور انتقال اسیدهای چرب از طریق غشاء سلول به میتوکندری‌ها، جایی که به‌عنوان انرژی مورداستفاده قرار می‌گیرند، ال-کارنیتین موجب افزایش تپش قلب می‌شود. بنابراین اگر این مکمل‌ها را در یک دوره مصرف می‌کنید خطر حمله قلبی را در خود افزایش داده‌اید. کاهش چربی بدن خوب است اما از دست دادن سلامتی وحشتناک است. پس بهتر است این مواد را باهم مصرف نکنید.  

L-carnitin  +  Yohimbe

همان‌طور که قبلاً گفته شد ال-کارنتین ضربان قلب را بالا می‌برد. همچنین Yohimbe اثر عمده‌ای بر سطح نور آدرنالین خون دارد. حدس بزنید این به چه معنی است؟ Yohimbe سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و این امر موجب افزایش ضربان قلب می‌شود. بنابراین ما در مورد دو ماده که هر دو اثر زیادی بر ضربان قلب می‌گذارند صحبت کردیم. پس هرگز آن‌ها را باهم در یک دوره مصرف نکنید.

کراتین و چربی سوزها

کراتین و کافئین را هم‌زمان مصرف نکنید. اما مسئله مهم‌تری از این وجود دارد. در مورد یکی از اثرات مهمی که کراتین در بدن دارد فکر کنید. کراتین موجب احتباس و نگهداری آب درون سلول عضلات می‌شود. اکنون در مورد یکی از اعمال مهم کافئین فکر کنید. کافئین باعث تکرر ادرار می‌شود. پس ازیک‌طرف شما مجبور به نوشیدن زیاد آب به دلیل مصرف کراتین هستید؛ اما از طرف دیگر به دلیل مصرف کافئین مجبور به دفع ادرار زیاد در طول روز می‌باشید. نتیجه نهایی کم‌آبی بدن و گرفتگی عضلات است.  

پروهورمون + E/C/A (یا هر نوع محصول چربی سوز)

زمانی که پروهورمون مصرف می‌کنید به دلیل افزایش سطح تستسترون دوست دارید سخت‌تر تمرین کنید. یکی از عوارض جانبی مصرف پروهورمون رفتار پرخاشگرانه و خشونت‌آمیز است. عملکرد اولیه پروهورمون‌ها افزایش سطح تستسترون است. چربی سوزها باعث افزایش ضربان قلب می‌شوند. نتیجه نهایی چه می‌شود؟ مصرف دو یا چندین مکمل که هم‌زمان باعث پرتپشی قلب می‌شوند. توصیه متخصصان این است که این مکمل‌ها را باهم مصرف نکنید. درنتیجه … هیچ‌وقت دو ماده‌ای که هم‌زمان ضربان قلب را افزایش می‌دهند مصرف نکنید. این‌گونه مواد بهتر است در دو سیکل یا دوره متفاوت مصرف شوند. اهداف را مشخص کنید. اگر هدف اول شما چربی سوزی است پس دوره اول چربی سوز مصرف کنید و در دوره دوم به فکر مکمل‌های عضله ساز باشید. اگر هدف شما عضله سازی است پس در دوره اول مکمل عضله ساز و در دوره دوم چربی سوز مصرف کنید. فریب شرکت‌ها را نخورید… به مکمل‌ها یا منابعی که مدعی هستند هم‌زمان با چربی سوزی، عضله سازی هم در بدن انجام می‌شود اعتماد نکنید. نکته مهم در این زمینه این است که هیچ‌وقت سلامتی خود را به خطر نیندازید.

مصرف همزمان مکمل های بدنسازی

  قبل از هرچیزی سلامتی شما مهم است. مراقب باشید که مکمل‌ها را به‌اشتباه مصرف نکنید. در مصرف همزمان مکمل های بدنسازی دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا