چاکرامدیتیشن

پاکسازی چاکرای تاج سر|چاکرای هفتم

اگر تا اینجا مطالب مربوط به شش چاکرای اول را خواندید و آنها را پاکسازی کرده اید، آکادمی فیتنس در این مقاله درباره آخرین چاکرا یعنی چاکرای هفتم و پاکسازی آن به شما می گوید.

نام های دیگر


Sahasrara
شونیا
نیرالامباپوری
نام سانسکریت آن “Sahasrara” می باشد. به عنوان “هزار گلبرگ” شناخته می شود.

رنگ

چاکرای تاج معمولاً با رنگ سفید نشان داده می شود ، اگرچه می تواند بنفش هم به تصویر کشیده شود. رنگ انرژی چاکرای تاج را می توان به صورت طلایی ، سفید یا نور شفاف نیز مشاهده کرد.

چاکرای تاج

نماد

یک دایره با هزار گلبرگ
رنگ غالب نماد چاکرای تاج ، سفید است. گلبرگهای آن مانند رنگین کمان چند رنگ هستند. دایره را گاهی اوقات با نماد ماه کامل مقایسه می کنند.

محل

معمولاً محل چاکرای هفتم در بالای سر یا کمی بالای سر است. مانند تاج نشسته و به سمت بالا تابش می کند ، از این رو آن را تاج می خوانند..

این چاکرا در درجه اول به غده هیپوفیز و در درجه دوم با پینه آل و هیپوتالاموس مرتبط است. هیپوتالاموس و غده هیپوفیز سیستم غدد درون ریز را تنظیم می کنند. چاکرای تاج به دلیل موقعیت خود ، با مغز و کل سیستم عصبی ارتباط نزدیکی دارد.

توجه داشته باشید که از نظر انرژی ، چاکرای هفتم با چاکرای اول ارتباط دارد ، زیرا هر دو در انتهای سیستم چاکرا هستند.


انسداد چاکرای تاج می تواند به صورت زیر بروز کند:

افسردگی
خستگی مزمن
میگرن و سایر سردردهای مزمن
طمع و مادی گرایی

حساسیت به نور و صدا
اختلالات عصبی یا غدد درون ریز
دلزدگی و ناامیدی
احساس نخبه سالاری یا موفقیت ناخوشایند
چاکرای تاج نامتعادل همچنین می تواند در اختلالات یادگیری ، کما ، اختلالات خواب و بیماری های روانی نقش داشته باشد.

آموزش و تمرینات پاکسازی چاکرا -تمرینات هفت چاکرا


چگونه چاکرای هفتم را پاکسازی کنیم؟

قدرتمندترین راه برای بهبود این چاکرا ، مدیتیشن است. این به دلیل پیوندهای بین چاکرای تاج و معنویت است. انجام مدیتیشن منظم از همه نوع مفید است. برای مراقبه ای که روی Sahasrara متمرکز است ، تصور کنید که نور سفید در بالای سر شما ریخته می شود ، بدن شما را پر می کند و شما را با دنیای اطراف خود متصل می کند. اگر فقط چند لحظه برای مدیتیشن وقت دارید ، سعی کنید یک گل نیلوفر بنفش را روی تاج خود تصور کنید تا یک مراقبه ساده چاکرا انجام دهید.
برخلاف سایر چاکراها ، چاکرای تاج هیچگونه ماده غذایی شفابخشی خاص آن ندارد. این به دلیل نقش آن در تغذیه معنوی است. پرورش بدن با غذاهای سالم و مفید ضمن تمرکز روی موارد معنوی می تواند به بهبود این چاکرا کمک کند.

نقش سنگ ها برای پاکسازی چاکرای تاج

چند سنگ درمانی وجود دارد که به طور مکرر برای باز کردن ، تعادل و بهبود چاکرای تاج استفاده می شود. مثل سلنیت ، کوارتز شفاف ، آمتیست بنفش و الماس

یوگا برای پاکسازی چاکرای هفتم


تمام آساناهای یوگا که انعطاف پذیری ، استقامت و قدرت بدن را بهبود می بخشد،موثر است. در سانسکریت ، asanam ، به معنای “حالت نشسته” می باشد. برای چاکرای Sahasrara باعث تقویت ارتباط شما با نیروی حیات جهانی می شوند که در تمام خلقت ها جریان دارد.

یوگا برای پاکسازی چاکرا

مدیتیشن و پاکسازی چاکرا

اگرچه مدیتیشن به بهترین تمرین یوگا برای باز کردن و متعادل سازی چاکرای تاج محسوب می شود ، چندین آسانا وجود دارد که به تقویت ترمیم چاکرای هفتم کمک می کند.

برای باز کردن و متعادل کردن چاکرای تاج ، حالت های یوگای معکوس ، نشسته و ترمیمی را می توان نام برد. در اینجا چند نمونه از وضعیت های مفید یوگا برای چاکرای Sahasrara آورده شده است:


Headstand (Salamba Sirsasana) – این حالت پیشرفته، سر را با اکسیژن و خون تغذیه می کند تا به باز شدن ، تعادل و آرامش چاکرای تاج کمک کند.

مدیتیشن برای پاکسازی چاکرا


گاوآهن (هالاسانا) – از آنجا که این وضعیت معکوس باعث کشش ستون فقرات و شانه ها می شود ، به تسکین و تعادل چاکرای هفتم کمک می کند.

یوگا برای پاکسازی چاکرای تاج


(Salamba Sarvangasana) – برای تقویت قسمت پایین بدن مفید است ، این وارونگی به شما کمک می کند تا افسردگی را کاهش دهد در حالی که چاکرای تاج را متعادل و آرام می کند.

پاکسازی چاکرای هفتم


لوتوس (پادماسانا) – ژست نشسته لوتوس باعث تحریک ستون فقرات و هسته بدن می شود در حالی که چاکرای هفتم را متعادل و آرام می کند.

پاکسازی چاکرا با یوگا


نشسته به جلو خم (Paschimottanasana) – با کشش ستون فقرات و شانه ها ، این حالت نشسته به باز کردن ، تعادل و بهبود چاکرای Sahasrara کمک می کند در حالی که کبد ، اندام های تولید مثل و کلیه ها را نیز تحریک می کند.

مدیتیشن برای پاکسازی چاکرای تاج


Reclining Bound Angle (Supta Baddha Konasana) – این حالت ترمیمی با کشیدن باسن باعث تحریک کلیه ها و اندام های تولید مثل با باز شدن و متعادل سازی چاکرای تاج می شود.

پاکسازی چاکرای هفتم با مدیتیشن


استفاده از یک برنامه روزمره یوگا برای تکمیل انتخاب های سبک زندگی سالم برای رفاه عمومی و سیستم چاکرای شما بسیار مفید است. وضعیت های یوگا یا آسانا به از بین بردن انرژی منفی و انسداد چاکرا کمک می کند تا جریان انرژی سالم را در سراسر مراکز انرژی بدن شما تقویت کند. توجه به این نکته مهم است که وقتی روی چاکراهای خاصی تمرکز می کنید ، از سلامت کل سیستم چاکرا بهره مند می شوید.

رایحه درمانی برای پاکسازی چاکرای تاج

رایحه درمانی برای این چاکرا طیف گسترده ای از رایحه ها را در بر می گیرد.

روغنهای اساسی گلدار مانند گل یاس ، گل سرخ و اسطوخودوس می توانند چاکرای تاج فعال را تسکین دهند ، در حالی که روغنهای تندتر مانند چوب صندل و کندر می توانند به تحریک چاکرای کم کار یا مسدود شده کمک کنند.

عناصر چاکرای تاج متفکر و سبک هستند ، بنابراین گذراندن وقت در زیر نور آفتاب برای باز کردن چاکرای تاج مناسب است. خواندن یا انجام معما در خارج از خانه در یک روز آفتابی راهی آسان برای کمک به بهبود چاکرای تاج است.

درپناه خداوند در آرامش باشید

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا