TRXتناسب اندام

تی آر ایکس TRX چیست + از سیر تا پیاز تی آر ایکس TRX

یکی از لذت بخش ترین و سرگرم کننده ترین ورزش‌هایی که برپایه عناصر اصلی ورزشی در جهت تناسب اندام استوار شده است. تی آر ایکس از ۲ تسمه تشکیل شده است که در آن دست‌ها یا پاها به حالت تعلیق در می آیند. در این ورزش تنها حفظ تعادل و تقویت هسته بدن در اولویت قرار دارد.

این ورزش بسیار متنوع است و تمرینات از مبتدی تا پیشرفته را شامل می شود. برای رسیدن به تناسب اندام در تی آر ایکس باید هدف داشته باشید و با ذهن باز و تمرکز در این ورزش فوق العاده پیشرفت کنید.

با آکادمی فیتنس همراه باشید.

تاریخچه تی آر ایکس TRX

در سال ۱۹۹۰، رندی هتریک‌ به منظور حفظ شرایط مطلوب بدنی و اوج آمادگی کامل جسمانی در فضاهای کوچک و کم امکانات مانند زیر دریایی‌ها و کشتی‌ها، وسیله ای را طراحی نمود که بعدها با نام «TRX»‌ معروف شد. وی با استفاده از دو بند بافته شدۀ چتر نجات و یک کمربند جوجیتسوی قدیمی ـ که هیچ گونه کشی در آن به کار نرفته بود و قابلیت نصب در هر جایی را داشت ـ ورزش TRX را‌ با صدها حرکت متنوع بود ‌پایه‌گذاری کرد. ‌

TRX یا به عبارتی دیگر Total Body Resistance Exercise از ورزشهای رو به توسعه ای می‌باشد که در ده‌های اخیر و از سال ۱۹۹۰ به دنیا معرفی شده‌است. در این ورزش افراد با استفاده از بندهایی که به یک سقف یا دیوار بسته شده‌است، تمریناتی را که بر پایه وزن بدن و گاهی تعادل می‌باشد اجرا می‌کنند. این تمرینات باعث می‌شوند تا بدن در شرایط مصرف انرژی بیشتری در مقایسه با بسیاری از رشته‌های دیگر ورزشی گردد.

تی آر ایکس

ورزش TRX چیست؟

ورزشی که بر اساس وزن بدن به طور همزمان قدرت، تعادل و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد. ورزشی که بدون توجه به مکانی که در آن قرار دارید؛ می توانید تمرینی سریع و موثر برای بدنی خوش فرم داشته باشید و صدها تمرین مختلف را برای قسمت های مختلف بدن انجام دهید. تی آر ایکس ورزشی رو به رشد است که سال‌های اخیر با استقبال بسیاری روبه‌رو شده است.

از این ورزش برای چربی سوزی، رسیدن به اندام مناسب و حتی آمادگی جسمانی برای نیروهای نظامی و آتش نشان ها استفاده می شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که ورزش تی آر ایکس تلفیقی از تجربیات نظامی، تحقیقات آکادمیک و تجربه هزاران مربی و کارشناس ورزشی است. این ورزش در واقع زیر شاخه های بدنسازی می باشد.تی آر ایکس شامل تمرینات کششی و استقامتی است که توسط لوازمی که به کش یا سیم تی آر ایکس معروف هستند، اجرا می شود. این ورزش نسبت به سایر ورزش ها کالری بیشتری می سوزاند.

فواید ورزش TRX

تی آر ایکس ورزشی قدرتی میباشد که توان شما را بسیار زیاد میکند.

این ورزش با هدف تقویت، استقامت، قدرت بدنی، تعادل و انعطاف پذیری بدن طراحی شده است. برای کمک به کاهش برخی از درد ها و تنش های وارده به مفاصل این ورزش بسیار موثر است.

در این ورزش احتمال آسیب دیدن بسیار اندک است.

همزمان عضلات جانبی و عضلات اصلی را درگیر میکند.

به دلیل استفاده از وزن بدن، به تقویت هسته بدن کمک می کند که منجر به حفظ ستون فقرات و استقامت کلی بدن میشود.

باعث افزایش ضربان قلب میشود. استقامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد. با تغییر سرعت و شدت تمرین می توانید مشکلات مربوط به قلب و عروق خود را کنترل و کاهش دهید. همچنین تی آر ایکس یک ورزش هوازی فوق‌العاده است.

چربی سوزی بسیار بالایی دارد. به طوری که دریک جلسه ۱ ساعته تا ۱۶۰۰ کالری را می‌توانید به وسیله تی ‏آر ایکس بسوزانید.

تجهیزات این ورزش کم حجم است و در هر مکانی اعم از از محیط خانه محل کار یا حتی فضای باز و طبیعت میتوان این ورزش را انجام داد.

ورزشی بسیار ارزان قیمت است که تمااااااام گروه‌های سنی حتی افراد مسن هم می توانند آن را انجام دهند.

جالب است بدانید

طبق گفته کارشناسان کار کردن با TRX بسیار متفاوت از کار با وزنه و دستگاه می باشد و لازم است که همه کسانی که میخواهند به تناسب اندام دست پیدا کنند، این ورزش را انجام دهند.

تی آر ایکس

خانم ها بخوانند

تی آر ایکس TRX برای بانوان

به طور کلی هدف اکثر خانم ها برای ورزش کردن لاغری و تناسب اندام است. این ورزش تمام بدن را درگیر میکند و باعث چربی سوزی و سوزاندن کالری میشود. توجه کنید که ورزش تی ار ایکس مقاومت بدن را بالا میبرد و به شما قدرت کنترل این مقاومت را می دهد. بسیاری از خانم‌ها به دلیل مسائلی مثل شاغل بودن و انجام کارهای مربوط به نگهداری فرزندان و امور منزل نمی توانند در باشگاه حضور پیدا کنند.

در نتیجه بهترین گزینه برای آنها ورزش در منزل است. البته ورزشی که با توجه به وقتی که می گذارند؛ نتیجه دلخواه را ببینند.تی ار ایکس ورزشی اقتصادی است که نیازی به تهیه ماشین های گران قیمت بدنسازی ندارید.

ورزش تی آر ایکس TRX یا بدنسازی ؟؟؟ مسئله این است

تحقیقات گروهی از پژوهشگران در آمریکا نشان داده است که مقاومت بدنی افراد در هر گروه سنی که ورزش تی آر ایکس را انجام میدهند، نسبت به کسانی که تمرینات بدنسازی را دنبال می کنند؛ بسیار بیشتر است.

توجه کنید

در صورت زیاده روی یا اشتباه در انجام تمرینات تی ار ایکس TRX ممکن است آسیب ببینید. کسانی که قدرت بدنی ضعیفی دارند یا سابقه آسیب های مفصلی دارند، به انجام این تمرینات باید دقت بیشتری کنند. اگر سابقه ورزش ندارید، با حرکات مبتدی و سبک شروع کنید و پس از دستیابی به قدرت بدنی لازم می‌توانید این ورزش را به صورت پیشرفته انجام دهید.

تی آر ایکس چیست TRX

تفاوت تی آر ایکس TRX اصل از تقلبی

تی آر ایکس اصل از بند های چترمانند ساخته شده است، اما بند های تقلبی از تسمه های نازک و معمولی ساخته شده که کیفیت انها نسبت به بند های چتر بسیار پایین تر میباشد و البته قیمت پایین تری هم دارد.

تی آر ایکس اورجینال با تقلبی در دوخت هم تفاوت دارند. دوخت بند های اصل بسیار محکم تر و مطمئن تر است. در انواع معمولی چون از تسمه ساخته شده است و تسمه به نسبت بند چتر نرم است دوخت خود را به مرور زمان شل میکند و احتمال پارگی  در آن بسیار زیاد است؛ اما بند های چتر بسیار محکم تر اند و احتمال شل شدن دوخت آنها بسیار کم است.

تی آر ایکس دارای یک نگه دارنده قلاب شکل به اسم کارابین است. کارابین اصل از فولاد خشک ساخته شده که بر اثر فشار هیچ تغییری نمیکند، اما در حالت تقلبی احتمال خم شدن و شکستن دارد. مواد به کار برده شده در نوع تقلبی از اصل نیز کمتر است. ممکن است ارتفاع بند ها کوتاه تر باشد یا عرض آنها از مدل اصلی کمتر  باشد.

پس از ۲ الی ۳ ماه ورزش تی آر ایکس می توانید نتیجه آن را ببینید. هرجا که هستید حتی در سفر، می توانید این ورزش فوق العاده چربی سوزی را انجام دهید.اگر شما هم نکته خاصی به نظرتون می رسه با ما و سایر دوستان در میان بگذارید.

ورزش تی آر ایکس چگونه باعث لاغری بدن می‌شود؟

یکی از سوالات مهمی که بسیاری به دنبال آن هستند، که رابطه بین ورزش trx و لاغری چیست؟ اکثر کسانی که این ورزش را انجام می‌دهند پس از گذشت ۲ تا ۳ ماه از تاثیراتی که این ورزش روی تناسب اندامشان گذاشته، شگفت‌زده می‌شوند. تمرکز اصلی ورزش تی آر ایکس روی اندام‌های میانی بدن است. وقتی ماهیچه‌های میانی بدن شروع به فعالیت کردند، سایر ماهیچه‌ها را هم با خود همراه می‌کنند. وقتی فشار کافی روی ماهیچه‌ها وارد شد، عضلات بدن شروع به سوختن چربی می‌کنند و در نتیجه در ناحیه کمر، شکم، داخل ران، بازو و دیگر اندام‌ها، چربی سوزی رخ می‌دهد. بنابراین پس از مدتی شاهد سفت شدن اندام میانی و بازوها و ران می‌شوید. بهترین روش برای نتیجه گیری و رسیدن به تناسب اندام، ادغام این ورزش با ورزشی مانند یوگا یا پیلاتس است. با این روش به راحتی به تناسب اندام مورد نظر خود می‌رسید.

چند بار در هفته باید ورزش تی آر ایکس را انجام داد؟


در حالت ایده آل، هرکس باید حداقل سه بار در هفته ورزش کند و سه جلسه TRX در هفته متناسب با نیاز فرد می‌تواند پیشرفت‌های خوبی در سلامت و تناسب‌اندام وی ایجاد کند. بااین‌وجود، اگر یک ورزشکار هستید، فقط یک جلسه در هفته تمرین تی آر ایکس علاوه بر فعالیت‌های ورزشی عادی می‌تواند عملکرد شما را بهبود بخشد.

ایروبیک یا ورزش تی آرایکسtrx برای شکم و پهلو بهتر است؟


ورزش trx مانند ایروبیک پمپاژ قلب را سریعتر کرده و به ساختن عضلات و ماهیچه ها می پردازد. مربیان قبل از شروع تمرینات مقاومتی تی آر ایکس برای گرم کردن از حرکات ایروبیک کمک می گیرند و در پایان کار نیز برای سرد کردن تمرینات کششی ایروبیک بسیار ضروری است. با این کار احتمال خطر آسیب دیدگی کمتر شده و عنصرهای بیشتری درگیر تحرک می شوند. پس برای رسیدن به یک تناسب اندام ایده آل در زمان کمتر و نتیجه بهتر و نیز ورزشی همه جانبه بهتر است هر دو ورزش ایروبیک و تی آر ایکس به صورت ترکیبی انجام شوند تا اندام ها با هماهنگی بیشتری به فعالیت بپردازند.
ورزش تی آر ایکس همزمان قدرت ، تعادل ، هماهنگی ، انعطاف پذیری ، ثبات هسته و مفاصل را درگیر می کند و در حین انجام تمرینات بدون محدود کردن شیوه نفسگیری قابل اجراست. شما می توانید در انجام حرکات ورزش trx فقط در یک ثانیه، از یک تمرین به تمرین دیگر تغییر ایجاد کنید. این ورزش هر روز رو به توسعه پیش رفته و بخش عظیمی از صنعت تناسب اندام را در برمی گیرد. اوج عملکرد این ورزش برای ورزشکاران حرفه ای مدنظر بوده و تکنیک های پیشرفته آن قدرت بیشتری در زمان کمتری ایجاد می کند.

یک دیدگاه

  1. مطالب عالی بود.کاش میشد محصولی رو معرفی کنید که با محصولات بازار واقعا متفاوت باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا