مدیتیشن

ذهن آگاهی یا مایندفولنس چیست؟

اگر می خواهید ذهن خود را پاکسازی کنید و تمرکزتون رو در انجام کارها بالا ببرید باید ذهن آگاهی را بشناسید. مایندفولنس شما را از گذشته و آینده جدا می کند و شما را در لحظه حال نگه می دارد.

ذهن آگاهی در لغت کلمه ای بسیار ساده است. مفهومش اینه که ذهن به طور کامل به آنچه اتفاق می افتد یا به هر آنچه شما انجام می دهید و فضایی که در آن حرکت می کنید توجه دارد. اما این فایدش چیه؟ ذهن ما مدام پرواز می کند ، از لحظه حال فاصله می گیریم و یا در نگرانی های آینده نگران غرق می شود و این ما را مضطرب می کند.

مهم نیست که با افکارمان چقدر دور می شویم ، این شیوه دقیقاً ما را به جایی که هستیم و آنچه انجام می دهیم یا احساس می کنیم بازمی گرداند. مایندفولنس در عین سادگی نیاز به تمرین بسیار دارد.

تعریف ذهن آگاهی یا مایندفولنس

ذهن آگاهی توانایی ذهن انسان برای حضور کامل در زمان حال و آگاهی از لحظه است. همچنین بیش از حد واکنش نشان ندادن یا تحت تاثیر قرار نگرفتن درباره آنچه در اطراف ما اتفاق می افتد؛ از مزایای مایندفولنس است. ذهن آگاهی ویژگی ای است که هر انسانی می تواند داشته باشد، فقط باید نحوه دسترسی به آن را بیاموزیم.

تمرین هایی برای پرورش ذهن آگاهی

درسته که ذهن آگاهی ذاتیه ، می توان آن را با تکنیک های اثبات شده پرورش دهیم. مثلا انواع مدیتیشن یا ورزش های تمرکزی مثل یوگا می تواند به پرورش ذهن بسیار کمک کند.

مزایای تمرین ذهن آگاهی

مزایای تمرین ذهن آگاهی:

 • تاثیر مثبت بر عملکرد اشخاص
 • بالابردن قدرت تمرکز
 • تاثیر مثبت بر ارتباطات واحساسات
 • افزایش سلامت روانی
 • تأثير مثبتی بر مغز و سیستم ایمنی
 • درمان بی خوابی
 • تقویت حافظه
 • تاثیر بر کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی سالم
 • کاهش استرس
 • کمک به مقابله و درمان بیماری های مزمن
 • ایجاد تغییرات مثبت مغزی

تمرین تنفس برای ذهـن آگاهـی

راحت روی صندلی یا هر مکانی بنشینید. چشمانتان را ببندید. نفسی عمیق بکشید. به هوایی که از طریق بینی وارد شکمتان می شود، نگاه کنید. هوا را ببینید که در شکمتان پر شده است. به هوایی که داخل شکمتان انباشته شده نگاه کنید. هوا را از دهان خارج کنید و به آن نگاه کنید.

اگر در حین انجام این تمرین حواستان پرت شد، اشکالی ندارد. روزی ۵ بار این تمرین را انجام دهید.

این تمرین به ظاهر ساده یکی از مهم ترین تمرینات ذهن آگاهی است که به شما کمک می کند در لحظه بودن را تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

ذهن آگاهی یا مایندفولنس

مدیتیشن در بدن شروع و پایان می یابد. شما را به لحظه برمی گرداند و این با آگاهی از بدن شروع می شود. این به آرامش بدن کمک می کند.

ذهن آگاهی باعث می شود فرد در لحظه حال زندگی کند. به درون خود سفر می کند و جنبه های درونی و بیرونی را درک می کند.

زمانی که فرد به قدرت ذهنی به کمک ذهن آگاهی دست یابد می تواند افکارش را متمرکز کند و دلایل وجود آن را دریابد. ذهن این را درک می کند که این افکار حقیقت ندارند؛ درنتیجه راحت تر می تواند آن افکار را رها کند و درگیر آن نمی شود.

شما این را متوجه می شوید که خوشحالی وابسته به دلایل بیرونی و تغییرات در دنیا نیست. خوشحالی احساسی ذاتی است که در نتیجه رفتارهای درونی و البته بیرونی ایجاد می شود.

وابستگی های ما گاهی دلخوشی ها را از ما می گیرد؛ وابسته به باورها، اتفاقات، زمان و هر چیز دیگری می تواند زندگی کردن در لحظه حال و خوشحالی را از ما بگیرد. با ذهن آگاهی می توانید به لحظه حال و خوشبختی درونی برسید. مراقبه ذهن آگاهی هم به شما کمک خواهد کرد.

با مدیتیشن روح را به پرواز درآورید و ذهن را آزاد کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا