مدیتیشن

مدیتیشن آینه چگونه انجام می شود؟

بیشتر افراد با نگاه به آینه حس خودشیفتگی بهشون دست میده. البته گاهی میتونه این برعکس باشه و احساس عدم رضایت داشته باشند. اما اگر یاد بگیریم چگونه با انعکاس آینه ارتباط برقرار کنیم ، این موجب حس خوبی در شما خواهد شد؛ همچنین به مدیریت استرس و بهبود روابط و انعطاف پذیری علطفی کمک می کند. در مقالات قبل درباره مدیتیشن مفصل صحبت کردیم، در این بخش ببینیم چگونه می توان با مدیتیشن آینه اعتماد به نفس و عزت نفس خود را بالا برد.

آینه ها چه چیزی را به شما می آموزند؟

میدونم الان سوالات زیادی توی ذهنتونه ؛ می خواید بدونید منظورم چیه از این حرفا ؟؟؟ پس با آکادمی فیتنس همراه باشید و جواب همه سوالاتتون رو بگیرید.

مدیتیشن آینه
مدیتیشن با آینه ابزاری فوق العاده قدرتمند برای تغییر دیدگاه ماست.

آینه ها می توانند احساسات بسیار قوی در ما ایجاد کنند. مدیتیشن با آینه ابزاری فوق العاده قدرتمند برای تغییر دیدگاه ما و دیدن قسمتهایی از درونمان است که معمولاً پنهان می مانند.

هدف از مدیتیشن آینه چیست؟

هدف ما انعکاس اساسی و ذاتی است. در دوران کودکی یاد می گیریم که از طریق بازتاب های اطرافیان خود را درک کنیم و احساسات ما شکل می گیرد. در حقیقت ، روانشناسان معتقدند که تماس رو در رو برای رشد اجتماعی و عاطفی ما ضروری است. هرچه زمان بیشتری را تنها و در درون خود می گذرانیم ، این انعکاس اجتماعی را از دست می دهیم. از طریق آینه ، در هر زمان می توانیم با خودمان رو در رو شویم. هدف ما از مراقبه با آینه دوست داشتن خودمان است.

فواید مراقبه با آینه

روشی که ما با استفاده از آینه در مراقبه انجام می دهیم، به خودآگاهی کمک کند و مقاومت ما را برای پاسخ به چالش های زندگی تقویت می کند.

منظورم از دوست داشتن خود اصلا خودشیفتگی نیست. کاملاً برعکس ، شما یاد خواهید گرفت که درون خود حاضر باشید ، به خودتان اعتماد داشته باشید ، شدت احساسات خود را مدیریت کنید و به یک قدرت درونی برسید . در حقیقت ، خودآگاهی کلید رهایی از منتقد درونی و دنیای بیرونی است که ترس و اضطراب ما را برمی انگیزد که هرگز به اندازه کافی خوب نیستیم و احساس خوبی به خودمان نداریم.

از آینه برای کنترل استرس ها و حواس پرتی های روزمره استفاده کنم.

با نگاه کردن به خود در مورد خود یاد بگیرید

بذارید یه داستان کوتاه براتون تعریف کنم…

هنگامی که من یک دختر کوچک بودم ، خودم را در هر جسم براقی که بود نگاه می کردم. عبارات زیادی از ذهن من عبور می کرد. نگاه به انعکاس خودم مرا سرگرم و کنجکاو می کرد و به من کمک کرد احساسات را درک کنم و ابراز کنم. این باعث آرامش من و به نوعی تأیید کننده بود.

بزرگتر که شدم ، یاد گرفتم که از آینه برای نظارت بر ظاهر خود بر اساس معیارهای فرهنگی زیبایی – یافتن نقص استفاده کنم. گاهی اوقات ، فقط برای لحظه ای نگاهم را استراحت می دادم و به چشمان خودم نگاه می کردم – از خودم میپرسیدم … من کی بودم؟ واقعاً چه احساسی داشتم؟

مراقبه آینه
مراقبه با آینه

یک روز نگاهی به صورتم در آینه انداختم و از شدت ناراحتی شوکه شدم – سخت بود احساسی که داشتم. من فهمیدم که تصویری از خودم را پرورش داده ام که برای دیگران خوشایند بوده و در این راه ارتباطم را با احساس خودم از دست داده بودم . این خود واقعی من نبود. من درونم را فراموش کرده بودم .

من شروع کردم به تمرین کردن و ساعتها خودم را در آینه نگاه می کردم ، و توانستم با احساسم ارتباط برقرار می کنم. با انجام این کار به مرور زمان ، راهی پیدا کردم که به نقص های ظاهری خود نگاه کنم و با دلسوزی در اعماق چشمان خودم خیره شوم . این یک مراقبه شد. راهی برای حضور ساده و بدون هیچ هدفی جز حضور در کنار خودم.

من مشتاقانه منتظر بودم که وقت کافی برای استراحت و آرامش در کنار خودم داشته باشم.

اما این تمرینی برای خود پرستی نبود.

من به خودم نظم دادم که بدون توجه به احساس و یا حواس پرتی های زندگی ام به خودم نگاه کنم . بعد از انجام این مراقبه آینه ای حداقل به مدت ۱۰ دقیقه در روز و بیش از یک سال ، متوجه یک تفاوت عمیق شدم – و تصمیم گرفتم تجربیاتم را با دیگران تقسیم کنم.

وقتی من با احساسات منفی دست و پنجه نرم می کردم و کسی نبود که بتواند گوش دلسوزانه بدهد – یا من فقط نمی خواستم کسی را ناراحت کنم یا چیزی را بگویم که پشیمان شوم – آینه منعکس کننده قدرتمند درد و رنج خودم شد.

مدیتیشن آینه

آموزش مراقبه آینه

آینه چنان ابزاری مفید برای من شد که می خواستم آن را با دیگران به اشتراک بگذارم. طی هفت سال گذشته ، من مدیتیشن آینه را آموزش می دادم.

در ابتدا ، اکثر مردم بسیار ناجور و خودآگاه به نظر می رسند. وقتی آنها به خود نگاه می کنند چهره هایشان تنش ، چشمان خشن و انتقادی دارند .

بعضی اوقات این تغییرات کاملاً معجزه آسا بوده است. بسیاری از افراد بصورت عمیق در مورد چگونگی دیدن خود و تأثیر آن بر زندگی آنها گزارش کرده اند ، صرفاً با اختصاص دادن وقت برای جلب توجه کامل خود ، این امکان را به افراد می دهند که از توهمات خود کاسته و خودآگاهی مهربانانه و دقیق تری داشته باشند. برخی آن را ابزاری قدرتمند برای حمایت از برنامه های رشد شخصی خود یافته اند ، مانند گروه های روان درمانی ، مربیگری زندگی و بهبود اعتیاد .

وقتی کار ادامه داشت ، من از دانشجویان آینه خود خواستم که هر تغییری را که از انجام مراقبه مشاهده کردند ، با زبان خودشان توصیف کنند. هنگامی که محتوای این پاسخ های کتبی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت ، سه موضوع به طور مداوم برجسته می شوند.

آینه نشان داد که انتقادهای آنها چه تاثیری بر آنها دارد زیرا آنها می توانستند آن را در صورت خود ببینند.

اول ، آنها از میزان انتقاد از خود آگاه شدند – آیا ظاهر آنها یا جنبه دیگری از خودشان بود که به طور عادی غیر قابل قبول می دانستند. آینه آن را به نور آورد. آینه نشان داد که انتقادات آنها تا چه اندازه بر آنها تأثیرگذار است زیرا آنها می توانستند آن را در چهره خود ببینند! سپس آنها یک انتخاب و یک تمرین داشتند که با پذیرش و دلسوزی بیشتری با خود رفتار کنند.

آینه همچنین حالت های چهره آنها را منعکس می کند ، بنابراین آنها بسیار بیشتر از احساس لحظه به لحظه آگاهی داشتند که در ابتدا برای بسیاری کمی تکان دهنده بود. از برخی احساسات مانند ترس ، عصبانیت یا انزجار که از آنها اجتناب می کردند و که قبلاً متوجه آنها نشده بودند ، بیشتر آگاه شدند. آنها دریافتند که توانایی آنها در احساس و پذیرش طیف وسیعی از احساسات از انجام مراقبه افزایش می یابد.

و در آخر اینکه ، بسیاری متوجه تأثیر مثبتی در روابطشان شدند ، که ممکن است کمی متضاد باشد. آنها بیشتر آگاه شدند که چگونه دیگران را می بینند و دیده می شوند. به نظر می رسد که با تمرین دادن توجه کامل به خود و یادگیری اینکه چگونه می توانند از طریق احساسات ناراحت کننده با خود باشند ، توانستند در کنار دیگران حضور بیشتری داشته باشند و روابطشان تعمیق یابد.

مدیتیشن آینه

چرا مدیتیشن با آینه ؟

همانطور که وقت خود را تنها می گذرانیم ، انعکاس رو در رو را که به ما کمک می کند از لحاظ عاطفی با خودمان در ارتباط باشیم از دست می دهیم . آینه می تواند ابزاری ارزشمند برای حفظ آن اتصال باشد. آینه کیفیت رابطه ای که با خودمان داریم را منعکس می کند. در کار من ، بسیار حیرت انگیز بوده است که ببینم مردم چقدر می توانند نسبت به خود نامهربان باشند ، حتی خودشان این را نمی دانند. آینه با دقت نفیسی انتقاد از خود را منعکس می کند و سپس مراقبه آینه یک انتخاب و یک عمل را فراهم می کند تا با مهربانی با خود رفتار کنیم.

مدیتیشن آینه چگونه انجام می شود؟(تمرین مدیتیشن آینه)

شما به ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید.

 1. فضا را آماده کنید.
  فضای را انتخاب کنید که در آن حواس پرتی نداشته باشید. این فضا باید نور کافی داشته باشد. در آن بتوانید آینه را به گونه ای قرار دهید که بدون زحمت بتوانید چشمان خود را ببینید. روی یک بالشت مراقبه یا روی صندلی بنشینید و هر دو پا روی زمین باشید. تایمر را به مدت ۱۰ دقیقه تنظیم کنید. هدفی جز مراقبه نداشته باشید.
 1. تنفس خود را تنظیم کنید.
  با چشمان بسته شروع کنید. نفس خود را تنظیم کنید. آرام نفس می کشید یا با سرعت ؟ چند نفس آرام و عمیق بکشید. سپس منظم و طبیعی نفس بکشید . با دم ، شکم ، ریه و استخوان های قفسه سینه را در حین استنشاق حرکت دهید و سپس هنگام بازدم به آرامی شکم خود را جمع کنید. به نواحی کششی در بدن ، به ویژه صورت و شانه ها توجه کنید ، سپس تصور کنید که نفس خود را برای شل کردن آن مناطق ارسال می کنید.
 1. به چشمان خود نگاه کنید.
  بعد از اولین نگاه نباید تنفس تغییر کند. نگاهتان چگونه است؟ سعی کنید تا جایی که می توانید نگاه خود را نرم کنید. اگر متوجه شدید خود را با تمرکز بر روی جزئیات یا نقص ظاهری نگاهتان خشن می شود – نفس بکشید تا زمانی که احساس می کنید دوباره نگاهتان نرم می شود.
 1. چشمان خود را مشاهده کنید.
  به چشمان خود توجه کنید – ببینید آیا می توانید توجه خود را از آن شخص (یا تصویر در آینه) که هستید بکشید؟ موشکافی دقیق برای دیدن شخصی که می بینید – این همان چیزی است که شما واقعاً هستید. احساس شما با انتقادات از خود چگونه است؟

۵- به احساسات مرتبط با آن توجه کنید.
به انعکاس خود خیره شوید و در برابر هر آنچه پیش می آید آرام بمانید. به هرگونه احساسی توجه کنید که به آنها اجازه می دهد بدون قضاوت و تفسیر به سادگی در آنجا حضور داشته باشند. بگذارید وقتی نفس می کشید ، احساسات و افکار شما به سادگی عبور کند . بدن خود را آرام کنید و به خود نگاه کنید و هدفی جز حضور در کنار خود نداشته باشید . آیا توجه شما بسیار باریک و دقیق می شود ؟ اگر چنین است ، ببینید آیا می توانید با دیدن کل بدن ، تمام خودتان ، آن را گسترش دهید و احساسات خود را مشاهده کنید؟ دقت کنید که توجه شما به کجا می رود ؟همانطور که تمرین می کنید حس خوب و مهربانی نسبت به خود داشته باشید . شاید تعجب کنید که در طی ۱۰ دقیقه دیدگاه شما نسبت به خودتان چقدر تغییر می کند.

منبع

یک دیدگاه

 1. با سلام و تشکر از مطلب خوبتان
  چه زمانی در طول شبانه روز برای انجام مدیتیشن مناسب است ؟/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا