لوازم ورزشی

مهم ترین نکات انتخاب کفش ورزشی(راهنمای خرید)

همیشه وقتی قصد داریم شروع به ورزش کنیم باید به سلامتی خودمون در حین ورزش کردن بپردازیم. کفش یکی از مهمترین نیاز ها برای ورزش کردن است . ما در این راهنمای قصد داریم دانش خودمان را با شما در میان بذاریم تا بتوانید کفش مناسبی را انتخاب کنید تا هم در ورزش آسیبی نبینید و هم اینکه بتوانید صد ها هزار تومن پس انداز داشته باشید.

انتخاب کفش مناسب برای ورزش

کفش وظیفه حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن را به عهده دارد. پا شامل ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل، ۱۹ عضله و گروهی از لیگمانت ها می‌باشد. تمامی وزن بدن را پاها تحمل می‌کنند.

کفش نامناسب

جالب است بدانید پوشیدن کفش نامناسب و غیراستاندارد حتی بر اعصاب و روان هم تأثیر نامطلوبی دارد. کفش نامناسب موجب اختلال درراه رفتن و تعادل می‌شود. استفاده از کفش مناسب مخصوص هر رشته ورزشی بسیار حائز اهمیت است. ما در این مقاله علاوه بر مطالبی که شامل انتخاب کفش مناسب است؛ درباره ویژگی کفش مخصوص به هر رشته ورزشی نیز صحبت می‌کنیم.

ویژگی‌های اصلی کفش ورزشی

انعطاف‌پذیری برای تمامی حرکات پا، استحکام برای حفاظت از چرخش‌های ناگهانی و لایه گذاری مناسب برای گرفتن ضربه  

کفش ورزشی مناسب

نکاتی برای انتخاب کفش ورزشی مناسب :

کفش باید به‌اندازه پا باشد؛ نه اینکه فقط به زیبایی توجه کنید. کفشی بخرید که برای ورزش موردنظر مناسب باشد، تا احتمال آسیب را کمتر کند. کفشی بخرید که به‌اندازه کافی حرکات پا را کنترل کند . کسانی که قوس پای زیادی دارند، باید کفش‌های با انعطاف‌پذیری بالا بپوشند. افرادی که کف پای صاف دارند، باید کفشی بپوشند که دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت باشد. کسانی که قوس کف پای طبیعی دارند، باید کفش‌هایی بپوشند که برآمدگی مختصری دارد.

کفی مناسب برای کفش

کفی‌ها به کفی‌های نرم، نیمه سخت و سخت دسته‌بندی می‌شوند. کفی‌های مواج، بیشتر برای رفع خستگی پاها استفاده می‌شود. انداختن کفی اضافه در کفش باعث ایجاد سطح اتکا بهتری می‌شود .

رویه کفش

رویه کفش باید از الیاف کتان باشد و در آن حداقل مواد شیمیایی استفاده شود. استفاده از رویه‌هایی که منافذ فراوانی دارند، به خنک شدن پا همچنین جلوگیری از بیماری‌های قارچی کمک می‌کند. رویه کفش باید به‌گونه‌ای باشد که از پیچ‌خوردگی پا جلوگیری کند و با فشارهایی که به رویه وارد می‌شود، حالت اولیه را از دست ندهد.

توجه کنید

  • کفش‌های ورزشی باید دارای بند باشد. کفش‌هایی که دارای چسبک می‌باشند، نمی‌توانند نیروی وارد در هنگام حرکت ورزشکار را خنثی کنند، و احتمال بروز صدمه به مچ پا بیشتر می‌شود.
  • نکته مهم دیگر این است که باید بدانید اگر به‌طور روزانه با کفشی ورزش می‌کنید، حداکثر بعد از ۶ ما آن را عوض کنید؛ زیرا هنگامی‌که کفشی مستهلک می‌شود پوشیدن آن موجب درد در ناحیه زانو و کمر می‌شود.
  • لازم است برای هر ورزش، کفش ‌مخصوص به همان رشته را بپوشید. در زیر نکاتی را به شما می‌گوییم که کمک می‌کند با توجه به رشته ورزشی کفش موردنظرتان را خریداری کنید.

کفش پیاده‌روی

کفش مناسب پیاده‌روی کفشی است که با پا به‌راحتی خم شود.این کفش باید سبک باشد. انعطاف‌پذیری در پنجه و ضربه‌گیری از ویژگی‌های یک کفش مناسب پیاده‌روی است. کفش مناسب پیاده‌روی موجب می‌شود در هنگام پیاده‌روی پا آسیبی نبیند.

کفش دوومیدانی

همان‌طور که میدانید دوومیدانی مادر تمامی ورزش‌هاست. کفش مخصوص دوومیدانی باید به‌گونه‌ای باشد که حرکت پا به‌راحتی انجام گیرد. کفش‌های دوومیدانی باید زیرِ های داشته باشد که هم از درون و هم از بیرون بتواند ضربات را بگیرد و خنثی کند.

در زیره اغلب کفش‌های دوومیدانی کربن استفاده‌شده است که موجب ثابت ماندن کفش در پا می‌شود.

کفش فوتبال

یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های دنیا فوتبال است. درنتیجه کفش‌های مخصوص این رشته در بازار مارک‌های گوناگونی دارند. مهم‌ترین نکته در کفش فوتبال استوک و رویه کفش است. استوک برای جلوگیری از لیز خوردن می‌باشد. هم‌چنین رویه باید به‌گونه‌ای باشد که با ضربات زیاد پا به توپ پاره نشود.  

کفش فوتسال

کفش‌های مخصوص فوتسال باید تخت و آجدار باشند. در ورزش فوتسال فشار بیشتر برای رباط‌ها و غضروف‌ها به‌ویژه در ناحیه مچ پا می‌باشد. درنتیجه باید این کفش از تاندون آشیل حفاظت کند.

کفش آمادگی جسمانی و ایروبیک

این ورزش شامل حرکاتی مانند قدم زدن و پرش می‌باشد. درنتیجه کفش‌های مخصوص این رشته باید سبک و حالت ضربه‌گیری خوبی داشته باشند. کفش ایروبیک باید قسمت میانی، خارجی و پاشنه را تحت پوشش قرار دارد و از ضربه جلوگیری کند.

کفش بسکتبال

در ورزش بسکتبال، ورزشکار حرکات ناگهانی، توقف و حرکات به پهلو را دارد. درنتیجه باید ساق کفش نسبتاً بلند باشد و پاشنه آن ضخیم باشد. البته کفش‌های دولایه بدون پاشنه نیز مناسب بسکتبال می‌باشد. کفش‌های بسکتبال ضخیم‌ترین پاشنه را در بین سایر کفش‌ها دارند.

کفش والیبال

زیره کفش والیبال باید از جنس کرپ باشد؛ زیرا جزو ارکان اصلی والیبال پرش است. لژ این کفش‌ها باید در حدود ۵ سانتیمتر باشد.

کفش کوهنوردی

کفش مخصوص کوهنوردی باید زیرهایی از جنس مرغوب داشته باشد، تا لیز نخورد. رویه آن باید به‌قدری محکم باشد که با سقوط سنگ بر روی پا،پا آسیب نبیند. همچنین آب نباید به‌راحتی وارد کفش شود.

کفش‌هایی با ساقه‌های بلند و سفت در مناطق با شیب زیاد به کوهنوردان کمک می‌کند و از سرخوردن آن‌ها جلوگیری می‌کند. گاهی برخی تولیدکنندگان برای ایجاد این سفتی از فیبر کربن استفاده می‌کنند.

کفش‌های کوهنوردی غالباً به شکلی هستند که با کرامپون ها قابل‌استفاده باشند. سفتی کفش دقت کرامپون ها را بالا می‌برد. همچنین کفش‌های کوهنوردی باید به گرم نگه‌داشتن پا کمک کنند.

کفش مناسب باشگاه‌های بدن‌سازی

کفش مناسب بدن‌سازی کفش‌های سبک و راحتی هستند. البته قسمت نوک کفش باید محکم باشد. همچنین باید به‌گونه‌ای باشد که قوزک پا را محکم در بربگیرد. این کفش‌ها تمامی ویژگی‌های استاندارد برای کفش مناسب رادارند. باید به سراغ کفش‌هایی بروید که حالت و استایل کفش با قرارگیری‌اش روی زمین حس تعادل را به شما القا کند.

کفش تنیس

کفش‌های مخصوص این رشته به‌گونه‌ای است که ثبات بالایی روی زمین دارند و اجازه نمی‌دهند ورزشکار تعادلش را در حرکات سریع از دست بدهد. کف این کفش‌ها از جنس بسیار مقاوم و سخت است.

کفش کشتی

کفی کفش‌های کشتی برای ایجاد اصطکاک هرچه بیشتر طراحی‌شده‌اند.بیشتر کفش‌های کشتی دارای ساق بلند هستند تا حمایت بیشتری از مچ پای کشتی‌گیر انجام دهند. همچنین زمانی که قسمت پایین پا با بدن رقیب تماس می‌گیرد کمتر دچار آسیب شود. عملکرد اصلی کفش کشتی حمایت از مچ پا است.

در انتخاب کفش مناسب برای ورزش علاوه بر قیمت باید به‌تمامی فاکتورهایی که گفته شد توجه کنید تا دچار آسیب نشوید.

ویژگی های کفش مناسب چیست؟

باید به‌اندازه پا باشد،حرکات پا را کنترل کند،انعطاف‌پذیری برای تمامی حرکات پا، استحکام برای حفاظت از چرخش‌های ناگهانی و لایه گذاری مناسب برای گرفتن ضربه

‫3 دیدگاه ها

    1. بله دقیقا ، انتخاب کفش مناسب برای ورزش باعث جلوگیری از آسیب دیدن در حین ورزش میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا