مدیتیشن

مدیتیشن ویپاسانا| مدیتیشن هنر زندگی کردن

زمانی که صحبت از مدیتیشن می شود، روش های زیادی برای انجام آن وجود دارد. اما مدیتیشن ویپاسانا چیست؟ ریشه ی آن در کجا است؟تکنیک های مدیتیشن ویپاسانا چیست؟ تفاوت آن با انواع دیگر مدیتیشن ها چیست؟

ویپاسانا چیست؟

ویپاسانا به معنای “دیدن چیزها به همان شکل واقعی” است. این تمرین به عنوان “هنر زندگی” توصیف می شود. یکی از قدیمی تریت تکنیک های مدیتیشن غیر مذهبی در هند است که حداقل 2500 سال پیش در هند باستان آموزش داده می شد.

هدف ویپاسانا چیست؟

هدف ویپاسانا کمک به “ریشه کن کردن آلودگی های ذهنی” و بهبود شادی از طریق مشاهدات و آگاهی از خود است. گفته می شود که این تمرین با آشکار کردن برخی حقایق جهانی در مورد وجود انسان ، منجر به تحول خود و ارتباط قوی ذهن و بدن می شود.

مدیتیشن ویپاسانا

مدیتیشن ویپاسانا که به آن “مدیتیشن بصیرت” نیز گفته می شود از قدیمی ترین روش مدیتیشن بودایی است. ویپاسانا یک سیستم رمزگذاری شده برای آموزش ذهن افراد است و شامل تمریناتی است که به منظور آگاهی بیشتر افراد از تجربیات زندگی خود است. همچنین هدف این شکل از مدیتیشن یادگیری دیدن ” حقیقت ناپایداری ، عدم رضایتمندی و از خودگذشتگی پدیده ها” است.

تفاوت مدیتیشن ویپاسانا با مدیتیشن متعالی

ویپاسانا بیشتر با ذهن آگاهی ارتباط دارد. زیرا نیازمند بازگشت توجه شما به یک شی در ضمن آگاهی کامل از نفس، بدن، صداها و غیره است. اما مدیتیشن متعالی از یک مانترا یا صدا خاص برای افزایش توجه استفاده می کند.

روش انجام مدیتیشن ویپاسانا

 • کدام مکان برای مدیتیشن ویپاسانا بهتر است؟

یک مکان جنگلی در زیر درخت یا هر مکان بسیار آرام دیگری برای مدیتیشن بهتر است.

 • برای مدیتیشن چگونه باید بنشینیم؟

هنگام مدیتیشن، ما باید ساکت و آرام با پاهای ضربدری بنشینیم.

 • کسانی که دچار کمر هستند چگونه باید بنشینند؟

اگر که نشستن با پاهای ضربدری برای شما بسیار دشوار است، از حالت های نشستن دیگر نیز می توان استفاده کنید. برای کسانی که کمر درد دارند، می توانند از صندلی استفاده کنند.

 • چرا باید صاف بنشینیم؟

دلیل صاف نشستن این است که کمر قوس دار یا کج به زودی با درد به همراه خواهد شد.

 • چرا انتخاب موقعیت مهم است؟

برای رسیدن به آرامش روحی، باید اطمینان حاصل کنیم که بدن ما در آرامش است. بنابراین مهم است که موقعیتی را انتخاب کنید که برای مدت طولانی راحت باشد.

 • بعد از نشستن، چه کاری باید انجام دهید؟

باید چشمان خود را ببندیم سپس توجه خود روی شکم متمرکز کنیم. به طور معمول نفس بکشیم، نه به زور نفس بکشیم، نه سرعت آن را کم کنیم و نه عجله کنیم. فقط یک نفس طبیعی.

 • وقتی نفس می کشیم از چه چیزی آگاه می شویم؟

با نفس کشیدن و بالا آمدن شکم ، و بیرون آمدن نفس و پایین آمدن شکم از احساسات خاصی آگاه خواهیم شد.

 • چرا در مدیتیشن ویپاسانا مهم است که هم تلاش و هم هدف دقیق داشته باشید؟

داشتن تلاش و هدف دقیق، بسیار مهم است تا ذهن مستقیماً و با قدرت احساس را برآورده کند.

 • وقتی حواس مان پرت می شود ، چه کاری باید انجام دهیم؟

باید مواظب ذهن خودمان باشیم! حواسمان باشد که فکر می کنیم.

 • آیا می توان تمام مدت روی بالا و پایین رفتن شکم متمرکز بود؟

با وجود تلاش برای انجام این کار ، هیچ کس نمی تواند برای همیشه در بالا و پایین آمدن شکم متمرکز باشد. عوامل دیگر مانند مناظر ، صداها ، بوها ، مزه ها ، احساسات در بدن و تخیل بوجود می آیند و غالب می شوند. در صورت بروز هر یک از این عوامل ما باید با آگاهی مستقیما بر روی آن تمرکز کنیم.

 • اگر جسم دیگری آگاهی را تحت تأثیر قرار دهد و آن را از بالا و پایین رفتن شکم دور کند ، چه کاری باید انجام دهیم؟

هنگام مدیتیشن نشسته ، اگر جسم دیگری به شدت آگاهی ما را تحت تأثیر قرار داد تا جایی که بتواند ما را از بالا و پایین رفتن شکم دور کند، باید این جسم به وضوح یادداشت شود. به عنوان مثال ، اگر در هنگام مدیتیشن صدای بلندی ایجاد می شود ، آگاهانه توجه خود را به سمت آن معطوف كنیم. از صدا به عنوان یک تجربه مستقیم آگاه باشیم. وقتی صدا کمرنگ شد و دیگر غالب نیست ، به بالا و پایین آمدن شکم برگردیم. این اصل اساسی است که باید در مدیتیشن نشسته رعایت شود.

 • ما در مدیتیشن ویپاسانا به دنبال چه نوع آگاهی هستیم و چرا؟

ما به دنبال آگاهی دقیق، واضح و عمیق از ذهن و بدن هستیم. این آگاهی مستقیم ، واقعیت زندگی ما ، ماهیت واقعی فرایندهای ذهنی و جسمی را به ما نشان می دهد.

 • آیا بعد از یک ساعت نشستن، مدیتیشن ما به پایان می رسد؟

پس از یک ساعت نشستن، مدیتیشن به پایان نمی رسد. می تواند به طور مداوم در طول روز انجام شود.

 • چگونه باید از مدیتیشن نشسته بلند شویم؟

هنگامی که از حالت نشسته بلند می شویم، باید توجه داشته باشید، ابتدا با باز کردن چشم ها شروع کنیم.

 • آیا در طول روز زمانی وجود دارد که می توانید ذهن خود را آرام کنیم؟

به غیر از ساعت خواب آرام، باید سعی کنیم حواس خود را به طور مداوم در تمام ساعات بیداری حفظ کنیم.

فواید مدیتیشن ویپاسانا چیست؟
آشنایی با فواید مدیتیشن ویپاسانا

فواید مدیتیشن ویپاسانا

ویپاسانا به افزایش تمرکز کمک می کند

ویپاسانا به ما کمک می کند تا آگاهی (یا هوشیاری) خود را حفظ کنیم و از پراکنده شدن حواسمان با افکار زودگذر جلوگیری کنیم. یک مطالعه نشان داد که ویپاسانا می تواند فرکانس قرار گرفتن در یک “حالت جریان” را افزایش دهد، در این حالت ما کاملاً در یک فعالیت غوطه ور هستیم و بدون حواس پرتی هستیم. مهم نیست که چه کاری انجام می دهیم، به شما کمک کند روی کار خود تمرکز کنیم.

به کنترل استرس و اضطراب کمک می کند

با درک اینکه افکار و احساسات شما فقط موقتی هستند و همیشه در حال تغییر هستند، یکی از راه های فهمیدن این است که هیچ چیز برای همیشه بد نخواهد بود یا احساس بدی نخواهد داشت. این می تواند به کاهش استرس ناشی از افکار و تجربیات منفی،کمک می کند.

ویپاسانا در هرجایی قابل انجام است (از جمله هنگام نشستن ، دراز کشیدن یا ورزش)

ما نه تنها می توانیم مدیتیشن ویپاسانا و هوشیاری را هنگام نشستن یا دراز کشیدن تمرین کنیم، بلکه می توانیم این روش را به عنوان نوعی مدیتیشن فعال، هنگام راه رفتن یا ورزش نیز تمرین کنیم. در واقع، تمرین مدیتیشن با پیاده روی یا یوگا توصیه می‌شود که به بدن و ذهن راحت کمک کنیم تا راحت‌تر زندگی کنیم.مهم نیست که چطور تمرین یا فعالیتی را انجام می دهیم ، ذهن خود را بر تمام احساساتی را که احساس می کنیم حفظ می کنیم.

یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری این روش، رفتن به کلاس ها یا دوره های ویپاسانا است. همچنین می‌توانید از برنامه های مدیتیشن هدایت شده و ویدیوهایی که به صورت رایگان و آنلاین در دسترس هستند، استفاده کنید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا