یوگا

۲۵حرکت فوق العاده یوگا برای کودکان + فواید یوگا برای کودکان

تاثیر یوگا بر سلامت جسم و روح انسان اثبات شده است. اما سوال اینجاست که آیا یوگا برای کودکان و نوجوانان هم به همان اندازه‌ی بزرگسالان تاثیر دارد؟ درباره فواید یوگا برای کودکان می دانید؟

باید بگویم بله…

فواید یوگا برای کودکان

در سن کودکی باید قدرت تمرکزکودکان برای یادگیری بالا باشد. از فواید یوگا برای کودکان ایجاد تعادل بین ذهن و جسم آن‌ها می باشد. از دیگر فواید یوگا برای کودکان می توان به افزایش مقاومت و ظرفیت بدن آنها اشاره کرد. به کمک یوگا می‌توانید استرس را در کودکان به میزان قابل توجهی کاهش دهید. دلیل آن هم این است که یوگا موجب کاهش سطح هورمون استرس میشود. پس نتیجه میگیریم یوگا ورزشی فوق العاده برای از بین بردن پرخاشگری، عصبانیت و استرس در کودکان است.


اگر میخواهید نتیجه ورزش یوگا را در کودکان ببینید حداقل به مدت شش ماه مستمر این ورزش را باید انجام دهند.

یوگا در کودکان از چه سنی باید آغاز شود؟

کودکان می توانند بعد از سن ۴ سالگی به ورزش یوگا بپردازند. انعطاف بدن کودکان به پیشرفت آنها در این ورزش کمک می‌کند. به کمک یوگا، کودک به خودآگاهی می رسد و رشد شخصیتی بهتری خواهند داشت. تحقیقات نشان داده کودکانی که به دلیل پیش‌فعالی، بیش از حد بازیگوش هستند، با کمک یوگا آرام‌تر می‌شوند.

یوگا برای کودکان با حرکت قایق ، کشتی ، قایق رانی


(باسن خود را با پاها بالا نگه دارید. سپس مانند قایق در آب تکان دهید)

یوگا برای کودکان با حرکت قایق

یوگا برای کودکان با حرکت ماهی ، نهنگ ، سبد ، سورتمه ، کمان


(روی شکم خود دراز بکشید ، زانوها را خم کنید ، سینه خود را بلند کنید ، بازوهای خود را به سمت انگشتان پا برسانید و پاها را نگه دارید.)

یوگا برای کودکان با حرکت پل ، پیاده روی ، رمپ ، روگذر


(به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کرده و پاها را روی زمین قرار دهید. دستها را در کنار بدن قرار داده و چانه را در سینه فرو کنید و باسن و پشت خود را بالا بیاورید تا پل ایجاد شود)

یوگا برای کودکان با حرکت گربه ، ببر ، شیر ، گوسفند ، جگوار ، پلنگ


(به حالت چهار ضلعی بیایید ، پشت خود را بچرخانید و چانه خود را در سینه خود فرو کنید. وانمود کنید گربه هستید)

یوگا برای کودکان با حرکت کانگورو ، صندلی ، اسکی باز ، اسب سوار ، رعد و برق ، هلیکوپتر


(در حالت ژست کوهستان بایستید و پاها را به اندازه عرض باسن از هم باز کنید ، زانوهای خود را خم کنید و مانند کانگورو هاپ کنید)

یوگا برای کودکان با حرکت موش ، مول ، خارپشت ، خرگوش ، سنگ ، حلزون ، جوجه تیغی ، لاک پشت ، اسب آبی


(روی پاشنه خود بنشینید ، پیشانی خود را به آرامی پایین بیاورید تا جلوی زانوها استراحت کند ، بازوها را در کنار بدن به سمت پایین قرار دهید و چند نفس عمیق بکشید)

یوگا برای کودکان با حرکت پروانه ، کتاب ، سبد ، صدف


( روی باسن خود بنشینید ، پاها را خم کنید ، کف پاها را کنار هم قرار دهید و مانند بالهای پروانه به آرامی پاها را بزنید)

یوگا برای کودکان با حرکت مار ، کبرا ، قو (پاهای خم)


(روی شکم دراز بکشید ، کف دست ها را صاف کنار شانه ها قرار دهید ، به دست فشار دهید ، سر و شانه ها را از زمین بلند کنید و مانند مار دراز بکشید)

یوگا برای کودکان با حرکت گاو ، گرگ


(چهار دست و پا ، به بالا نگاه کنید ، کمرتان را قوس دهید و سینه خود را باز کنید)

یوگا برای کودکان با حرکت زرافه ، ماه ، موز


(از حالت کوهستان ، دستان خود را به سمت بالا و بالای سر خود برسانید ، کف دستان خود را به هم نزدیک کنید. بالاتنه را به یک طرف متمایل کنید. دوباره به مرکز برگردید. بدن خود را به سمت دیگر متمایل کنید)

یوگا برای کودکان با حرکت جرثقیل ، فلامینگو ، لک لک ، بالرین ، شترمرغ


(در کوه حالت بلند بایستید ، روی یک پا بایستید ، به پای مخالف خود برسید ، قسمت بیرونی پا را درون دست قرار دهید ، تنه خود را به سمت جلو خم کنید و بازوی خود را جلوی آن قرار دهید تا تعادل داشته باشد ، و پا را به پشت خود قوس دهید)

یوگا برای کودکان با حرکت دلفین


(روی دست و زانو ، آرنج خود را خم کنید ، بازوها را روی زمین قرار دهید ، کف دست هایتان صاف باشد ، زانوها را بلند کنید تا پاها صاف شود و به جلو نگاه کنید)

یوگا برای کودکان با حرکت سراشیبی اسکی


(در حالت ژست کوهستان بلند بایستید و پاها را به اندازه عرض مفصل ران قرار دهید و سپس زانوها را خم کنید. آرنج خود را کمی بالاتر از زانو قرار دهید ، دستان خود را به هم بچسبانید ، یک ستون فقرات صاف داشته باشید و به جلو نگاه کنید ، وانمود کنید که از کوه پایین می روید و اسکی می کنید)

یوگا برای کودکان با حرکت سگ ، خرس ، گرگ ، تونل ، پشت بام ، کوه ، روباه


(از حالت ایستاده به پایین خم شوید و کف دست ها را صاف روی زمین قرار دهید. پاها را به عقب برگردانید تا یک شکل V به صورت وارونه ایجاد کنید و باسن خود را در هوا بالا قرار دهید. پاها را صاف کنید ، سر و گردن خود را شل کنید و به پایین نگاه کنید)

یوگا برای کودکان با حرکت عقاب


(در کوه حالت بلند بایستید ، یک پا را به دور پای دیگر بپیچید ، بازوهای خم شده را از جلوی خود بیرون بیاورید ، بازوهای خود را از طریق مخالف به هم بپیچید و زانوهای خود را کمی خم کنید. مانند عقاب بر روی درخت قرار بگیرید.)

یوگا برای کودکان با حرکت استراحت ، ابر


(با آرامش در حالت ضربدری بنشینید و دستان خود را بر روی زانو قرار دهید)

یوگا برای کودکان با حرکت لاک پشت ، خرس قطبی


(روی پاشنه خود بنشینید ، پیشانی خود را به آرامی پایین بیاورید تا جلوی زانوها استراحت کند ، کف دستان خود را صاف جلوی خود قرار دهید و چند نفس عمیق بکشید)

یوگا برای کودکان با حرکت قایق بادبانی


(از حالت مثلث ، پای جلوی خود را خم کنید ، آرنج جلوی خود را بر روی ران قرار دهید و به بازوی دیگر خود صاف و بلند به سمت آسمان برسید. به سمت بالا نگاه کنید. این کار را در سمت دیگر تکرار کنید)

یوگا برای کودکان با حرکت زرافه ، خفاش


(به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید ، پاها را صاف روی زمین قرار دهید ، بازوها در کنار بدن قرار گرفته و چانه را در آن فرو ببرید. در یک بازدم ، کف دستان خود را به پایین فشار داده و پاها را به سمت بالا بلند کنید و با بدن خود یک شکل L ایجاد کنید. در این حالت بمانید یا شکم خود را فشار دهید و باسن خود را بالا بیاورید. سپس آرنج خود را خم کرده و کف دست خود را به مدت نیمه ایستادن روی شانه قرار دهید)

یوگا برای کودکان با حرکت بچه خرس ، سمور ، خوک ، عنکبوت


(به پشت دراز بکشید و چانه را در آن فرو ببرید ، زانوهای خود را در سینه بغل کنید ، سپس قسمت خارجی پاها را با هر دو دست بگیرید و مانند یک کودک خوشحال تکان دهید)

یوگا برای کودکان با حرکت جغد ، خرگوش ، جوجه تیغی ، زنبور عسل


(برگردید تا روی پاشنه های خود به حالت ایستاده قرار بگیرید و قسمت بالایی بدن خود را مانند جغد بچرخانید. بالاتنه را از یک طرف و سپس به طرف دیگر بچرخانید)

یوگا برای کودکان با حرکت اسب ، نیمکت ، کابوی ، وزنه بردار ، دروازه بان هاکی ، خرچنگ دریایی ، قورباغه


(بایستید و پاها را از هم جدا کنید ، پاها کمی به سمت بیرون باشد ، زانوها را خم کنید و مانند اسب محکم بایستید)

یوگا برای کودکان با حرکت دوچرخه سواری ، دویدن


(به پشت دراز بکشید ، در حالی که دست ها صاف در کنار بدن قرار دارند. زانوهای خود را خم کرده و نزدیک سینه بغل کنید. سپس پاهایتان را حلقه کنید ، انگار که به صورت وارونه دوچرخه سوار هستید)

یوگا برای کودکان با حرکت استراحت ، مراقبه


(صاف بنشینید ، پاها را ضربدر کنید و کف دستان خود را روی زانوها قرار دهید. آرام باشید و نفس بکشید)

یوگا برای کودکان با حرکت کبوتر


( زانوی راست را خم کنید تا پشت دست راست استراحت کند ، پای راست را کمی به سمت داخل قرار دهید و مانند پرنده نشسته باشید)

منبع…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا