یوگا

به کمک یوگا با افسردگی خداحافظی کنید

در یک دوره از زندگی شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که یکدفعه دیگر امیدی به زندگی نداشته باشید و احساس پوچی و نا امیدی کنید. وقتی مدتی از این حال پیش آمده بگذرد و این اوضاع ثابت باشد در این حالت باید بدانید که شما دچار افسردگی شدید و باید هرچه سریعتر برای درمان آن اقدام کنید .

طبق تحقیقات به عمل آمده بهترین راه درمان افسردگی انجام ورزش یوگا و مدیتیشن است که با شروع این ورزش ها میتوانید در مدت زمان کم این مشکل را حل کنید و زندگی دوباره به خودتان ببخشید .

در مقالات قبل درباره تاثیر یوگا بر استرس گفتیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا با توضیحی کوتاه و صریح با شما از یوگا و افسردگی و تاثیر یوگا بر افسردگی صحبت کنیم :

یوگا چیست ؟

یوگا از جمله ورزش های پرطرفدار است که باعث بدست آمدن آرامش و سلامت میشود .

به نوعی میتوان گفت انجام یوگا یکی از راه های رسیدن به آرامش از طریق ورزش است .

یوگا تمرینات حرکتی ذهنی میباشد که کنترل نفس کشیدن و تمرکز بالا پیدا کردن را به ما می آموزد ؛ از این رو با دادن آرامش به فرد تاثیر مستقیم بر روی سلامت روح و جسم آن می گذارد .

افسردگی چیست ؟

امروزه با افزایش مشکلات دشمنی نامرئی در زندگی بسیاری از افراد پیدا شده که به آن افسردگی میگویند .

افسردگی روی فکر و احساسات و رفتار شخص تاثیر منفی میگذارد که مستقیما در زندگی شخصی و اجتماعی فرد تاثیرگذار میشود .

حال از کجا بدانیم افسردگی داریم ؟

علائم فرد افسرده چیست ؟

  • ناراحتی طولانی مدت
  • کاهش تمرکز ، کاهش قدرت تصمیم گیری
  • بی حوصلگی ، اختلال در خواب
  • خستگی طولانی مدت
  • استرس ، اضطراب ، بی قراری
  • نسبت به کارها و امور زندگی بی علاقه شدن
  • اختلال در روابط جنسی
  • فکر کردن به مرگ و خودکشی

به طور کلی مهم ترین عواملی که باعث پیداشدن افسردگی در زندگی ما میشود عبارت اند از :

ژنتیک : گاها افسردگی میتواند ارثی باشد به عبارتی اگر در خانواده ای که کودک متولد میشود افراد ( خصوصا پدر و مادر یا فرزند 2قلو باشد ) احتمال بوجود آمدن افسردگی در زندگی و آینده کودک حدود 70 درصد است .

شخصیت : برخی رفتارهای فرد میتوان عامل پدیدار شدن افسردگی در زندگی باشد : نداشتن اعتماد به نفس ، ناتوانی در کنترل استرس ، بدبینی ، داشتن افکار منفی در انجام هر کاری

عوامل محیطی : افرادی که در زندگی مورد خشونت ، اذیت و آزار ، تبعیض جنسیتی یا شخصیتی قرار میگیرند بیشتر دچار افسردگی میشوند .

تغییر مواد شیمیایی در مغز : یک سری عناصر و مواد مهم در مغز فعال هستند که روی خلق و خوی و احساسات انسان تاثیر مستقیم میگذارند. اگر تعادل بین این مواد بهم بریزد شخص دچار افسردگی میشود .

باراری و زایمان : در برخی بانوان به علت داشتن بارداری و زایمان سخت و طاقت فرسا آنها دچار افسردگی قبل از زایمان ( در دوران بارداری پیش می آید ) و افسردگی بعد از زایمان میشوند . تغییر اندام ، تغییر چهره ، داشتن ویارهای سخت ، زایمان پر از درد عوامل بروز افسردگی در بانوان در این دوره میباشد .

افرادی که دچار بیماری های خاصی هستند و برای دراز مدت از دارو استفاده میکنند بیشتر از سایر افراد دچار افسردگی میشوند ؛ زیرا دردهای ناشی از مریضی روی روح و اعصاب و روان فرد بیمار اثر منفی میگزارد .

یوگا برای افسردگی

با صحبت هایی ک در بالا گفتیم حال به این سوالات میرسیم که :

تاثیر یوگا بر افسردگی و سلامت روان چگونه است ؟

ایا میتوان با یوگا افسردگی را درمان کرد؟ ببینیم تاثیر یوگا بر افسردگی به چه شکل است؟

همانطور که گفتیم تمرینات یوگا میتواند روی روح و جسم شخص اثر بگذارد به این صورت که با دادن آرامش به اعصاب و روان شما باعث ریلکس شدن شما در زندگی میشود و با از بین بردن استرس و اضطراب و بی قراری میتواند به شما کمک کند تا با وقایع زندگی رو به رو شوید و با بروز هر اتفاقی ترسیده و دستپاچه نشوید .

پس از تحقیقات به عمل آمده از طریق یوگا بر روی یک سری افراد که دچار افسردگی بودند دانشمندان به این نتیجه رسیدند که انجام یوگا در کاهش علائم افسردگی و برطرف کردن اختلالات روحی و روانی آنها تاثیر بسیار مثبتی داشته و به یک نوع درمان به حساب می آید . همچنین دریافتند افرادی که در جلسات یوگا بیشتر شرکت میکنند و آن را بیشتر وارد زندگی خود کرده اند روند درمان آنها بهتر و سریع تر بوده است .

یوگا و مدیتیشن با تاثیر گذاشتن روی روح و روان انسان باعث میشود که شخص به آرامشی وصف نشدنی دست پیدا کند که این آرامش به مرور روی طرز فکر ، رفتار و زندگی شخصی اثرگذار میشود و باعث میشود امید به زندگی در شخصی که دچار افسردگی شده بیشتر شود. از این رو کم کم علائم افسردگی در بدن و زندگی از بین میرود و بجای آن شادی ، آرامش سلامت روح و روان ، امید به آینده ای خوب ، مثبت اندیشی و غلبه بر ترس ها روی کار می آید و زندگی دوباره به شخص میدهد .

تکنیک های کاربردی یوگا که به آرامش ذهن فرد کمک میکند :  

انواع تکنیک اسانا عبارت اند از :

نام تخصصی تکنیکحالت انجام
دانوراساناحالت کمان
ماتسیا آساناحالت ماهی
جانوسیرشاساناسر به زانو
ستوباندآساناحالت پل
مارجریاساناکشش گربه
پاسچی موتان اساناکشش کامل پشت
شاوآسانابدن بی جان
اوتان اسانا _ پاداهاستاسانخم به جلو در حالت ایستاده
آدوموکهاشوان آساناسگ سر پایین
سیرشاساناایستاده روی سر

آساناها میتوانند به رهاسازی سیستم بدن از تنش ها و منفی نگری ها کمک کنند.

  • تکنیک پرانایاما : با انجام این تکنیک میتوانید تنفس خود را کنترل کنید که در نتیجه ذهن اضطراب و نگرانی و افکار بهم ریخته را از خود دور میکند .

تکنیک های پرانایاما :

نام تخصصی تکنیکحالت انجام
کاپالابهاتیدرخشش جمجمه
بهاستریکادم آهنگری
برهماریتنفس زنبوری
نادی شواداناتنفس متناوب

این روش به آزادسازی استرس از بدن کمک میکند به این طریق که در حین تنفس، بازدم از دم طولانی تر است.

  • تکنیک تمرکز فکر ( مدیتیشن ) : با انجام مدیتیشن یا همان تمرکز ذهن میتوان پریشانی های ذهنی را از بین برد تا فکر و ذهن آرام شود و به شخص احساس صلح و آرامش دهد .

انجام این تکنیک ها به ما کمک میکند تا از چیزهای کوچک و کم اهمیت اطراف زندگی دور بشیم و با آرامشی که بدست می یابیم به آینده امیدوار باشیم و نگذاریم هر چیزی باعث بهم ریختن آرامش ما شود .

همچنین تکنیک های تنفسی میتواند در زمانی که دچار هیجان زیاد ، بالارفتن ضربان قلب و افزایش سطح هورمون آدرنالین شدید به شما کمک کند تا آنها را کنترل کرده و دچار تنش و بی قراری نشوید و از آنها به سرعت دور شوید .

یوگا برای درمان افسردگی

و در آخر :

دقت کنید تمامی این حرکات باید تحت آموزش یک فرد ماهر انجام گیرد تا اثر مثبت و زود هنگام در زندگی داشته باشد .

یوگا را در زندگی بکار ببرید تا یک زندگی شاد ، سرخوش و پر از آرامش داشته باشید .

درست است که امروزه مشکلات در زندگی برای همه بوجود آمده است؛ اما با یادگیری تکنیک های یوگا میتوانیم با داشتن روح و روانی سالم از پس تمامی مشکلات براییم و نگذاریم که آنها تاثیرات منفی در زندگی ما بگذارند که در آخر منجر به نابودی روح و جسم ما شود .

یوگا میتواند غلبه بر حرص و زیاده خواهی و تصرف و مالکیت بر هر چیزی که میتواند دلیل بوجود آمدن استرس باشند را به ما بیاموزد.

با یوگا میتوانیم :

ذهنی سالم داشته باشیم ، لبخند بزنیم ، شاد باشیم و شادی را به اطرافیانمان هدیه بدهیم و موجب خوشحالی خود و دیگران شویم .

بدانید که لبخند زدن حس اعتماد به نفس به شما میبخشد و همین بالارفتن اعتماد به نفس باعث میشود که شما ارزش ها و لیاقت های درونی خود را پیدا کنید و هدف سازی در زندگی را آغاز کرده و پیرو آن حرکت کنید و به موفقیت دست یابید .

همچنین از اثرات مثبت یوگا این است که با برطرف شدن افسردگی و بازگشت به زندگی سالم ما میتوانیم تاثیرات مثبتی در زندگی دیگران بگذاریم ؛ به این صورت که به آنها در رفع مشکلاتشان در حد توانمان کمک کنیم و همراه آنها باشیم .

یاد میگیریم که تمام اتفاقات در اطراف ما و دنیا ناپایدار و گذرا هستند ؛ غم و اندوه و شادی همگی موقتی هستند و زمانی که به این درک بزرگ در زندگی برسیم با رویداد هر اتفاقی آرام هستیم و با صبر و حوصله از آن دوره گذر میکنیم

هرگاه دیدید که دوباره در زندگی دچار علائمی از افسردگی هستید به آن فکر کنید که شما قبلا در همچین موقعیتی قرار داشتید و توانسته اید از آن خلاص شوید و سریعا با انجام تکنیک هایی که آموزش دیده اید خود را از این دشمن نامرئی خلاص کنید .

افرادی که یوگا و مدیتیشن کار میکنند؛ قطعا افکار و ذهنی مثبت و شادی دارند .

با وقت گذرانی با چنین افرادی هرگز دوباره دچار افسردگی ، یاس و نا امیدی نمیشوید و همیشه زندگی خوش و آرامی خواهید داشت. در زندگی خصوصی و اجتماعی خود شخصی موفق تر خواهید بود زیرا با داشتن ذهن مثبت قادر خواهید شد تا لذت ، آرامش ، اعتماد به نفس و شادی را در زندگی خود بسازید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا