مدیتیشن

نحوه مدیتیشن در محل کار: نکاتی برای شروع یک تمرین منظم مدیتیشن

همه ما در طول روز به دلیل فعالیت هایی که داریم ممکنه از نظر ذهنی و بدنی خسته شویم. نمی دونم شغل شما چیه؟ اما یا در طول روز دائم در حال تحرک هستید و یا کارتان پشت میز نشینی است. اما می دانم که در هر حالتی که هستید به دلیل مشغله های روزانه در محل کار خسته می شوید و نیاز دارید این استرس ها را از خودتان دور کنید. راهکارهای کاهش استرس و مدیتیشن کاهش استرس را در مقاله های قبل گفتیم. در این مقاله می خواهیم درباره مدیتیشن در محل کار برای دوری از استرس و خستگی های ذهنی و جسمی با شما صحبت کنیم.

برای آرامش ذهن راهکاری بهتر از مدیتیشن می شناسید؟

استرس تاثیرات منفی بسیاری بر کسب و کار شما می‌گذارد. بیش از حد کار کردن و استرس های ناشی از کار باعث می‌شود هیچ کاری را به طور کامل و دقیق انجام ندهید. با گذشت زمان، این احساس می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی، نارضایتی شدید شغلی و حتی حساسیت به برخی از بیماری ها و عارضه‌ها می‌شود.

مدیتیشن تکنیکی است که می تواند با آموزش ذهن و توسعه تمرکز به شفافیت ذهنی و تمرکز کمک کند. یک تمرین مدیتیشن مداوم می تواند به شما کمک کند در بسیاری از زمینه های زندگی خود، از جمله بهره وری بیشتر در کار، پیشرفت کنید.

یک راهکار عالی برای جلوگیری از این اتفاق، می تواند مدیتیشن در محل کار باشد. در واقع بسیاری از ما بخش زیادی از زندگی خود را صرف شغل مان می کنیم، پس مدیتیشن می تواند شما را از فرسودگی شغلی رها کند.

مهم ترین نکات برای مدیتیشن در محل کار

چگونه مدیتیشن در محل کار را انجام دهیم؟

در مقالات قبل درباره مزایا و فواید مدیتیشن صحبت کردیم. برای این نوع از مدیتیشن ابتدا، زمانی را برای مدیتیشن در نظر بگیرید، ترجیحاً هر روز در ساعت معینی. اگر یک روز نتوانستید در زمان مشخص این تمرین را انجام دهید آن را برای ساعتی دیگر برنامه ریزی کنید.

یک مکان آرام پیدا کنید. یک اتاق کنفرانس خالی، یک دفتر بدون پنجره، یک پارک در نزدیکی محل کار یا حتی در ماشین . مهم نیست کجا را انتخاب می‌کنید، مکان انتخابی باید ساکت باشد و کمترین حواس‌پرتی را داشته باشد.

اگر موقعیت دفتر شما و آب و هوا به گونه ای هست که می توانید به طبیعت بروید، می توانید مدیتیشن در طبیعت را امتحان کنید که می تواند استراحتی کوتاه و مفید در میانه روز برای شما باشد.

راحت باشید: روی زمین بنشینید یا دراز بکشید یا در صورت حمایت روی صندلی میز خود بمانید.
چشماتو ببند
با یک الگوی ریتمیک عمیق نفس بکشید.
در حالی که عمیق نفس می کشید، تمرکز خود را روی هر نفس معطوف کنید.
هرچه با تجربه تر شوید، متوجه خواهید شد که ذهن شما کمتر پریشان می شود و می تواند روی هر نفس تمرکز کند.
ابتدا با 5 دقیقه مدیتیشن شروع کنید و سعی کنید روزانه تا 20 دقیقه مدیتیشن را افزایش دهید و با افزایش زمانی که برای شما قابل اجرا است افزایش دهید. البته، اگر پنج دقیقه برای شما مفید است، این نیز عالی است!
همانطور که در مدیتیشن نشسته مهارت پیدا می کنید، شاید تمرین خود را با استفاده از روش پیشرفته تری از مدیتیشن، که مدیتیشن پیاده روی است، گسترش دهید. همانطور که راه می روید، روی حرکت رو به جلو، تنفس خود تمرکز کنید و به طور مداوم برای روشن نگه داشتن ذهن خود کار کنید.

به لطف مزایای فراوانی که برای کارمندان دارد، برخی از شرکت‌ها به کارمندان اجازه می‌دهند و حتی آنها را تشویق می‌کنند تا در مورد کار مدیتیشن کنند. حتی اگر در یکی از این شرکت ها کار نمی کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای شروع تمرین مراقبه در محل کار انجام دهید. در اینجا چگونه است:


استراحت های منظم در طول روز کاری نیز می تواند به شما کمک کند کارگر کارآمدتر و مولدتری باشید. اگر یکی از استراحت های خود را با تمرین منظم مدیتیشن ترکیب کنید، تصور کنید که چقدر آرامش، آگاهی و بهره وری می توانید به زندگی روزمره خود بیاورید!

مدیتیشن در محل کار می تواند استرس و ناامیدی را کاهش دهد و در عین حال تمرکز، انرژی و بهره وری را نیز بالا ببرد و محیط کاری شادتر، سالم تر و پربارتر برای شما بسازد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا