مدیتیشن

همه چیز درباره مدیتیشن حمام صوتی

مدیتیشن حمام صوتی روش درمانی است که در آن از صدا برای درمان استفاده می شود. این نوع مدیتیشن ابتدا توسط مصری ها و یونانیان استفاده میشد. در حال حاضر این مدیتیشن در دنیا شهرت زیادی دارد. مدیتیشن حمام صوتی هیچ ربطی به مدیتیشن زیر دوش آب ندارد. عمل ترمیم جسم و روح از طریق صدا هزاران سال قدمت دارد و ریشه های عمیقی در فرهنگ ها در سراسر جهان دارد. این “موسیقی پاک کننده معنوی” متناسب با مکان و فرهنگ متفاوت است. در این مقاله درباره این نوع مدیتیشن بیشتر می خوانیم.

حمام صوتی چیست؟


حمام صوتی مدیتیشنی است که در آن افراد در امواج صوتی غرق می شوند. این نوع مدیتیشن با موسیقی مدیتیشن متفاوت است. حمام صوتی تجربه شنیدن کاملاً واضح بدن است که با استفاده از صدا برای دعوت از فرآیندهای درمانی و ترمیمی قدرتمند به پرورش ذهن و بدن می پردازد. هدف این مدیتیشن این است که مغز رها شود.
این تجربه با دراز کشیدن یا نشستن هر فرد در یک موقعیت راحت ، اغلب با پتو و چشم بند آغاز می شود. پس از چند دقیقه تمرکز هدایت شده روی تنفس ، باقیمانده تجربه با صداها و فرکانسهای مختلفی که به طور متوالی معرفی می شوند پر می شود.

مراقبه حمام صوتی از آواز و صدای ناقوس گرفته تا صدای ضربه به ظروف مثل کاسه های تبتی آواز و کریستال ، صدای زنگ و … استفاده می شود، می تواند در درمان بیماری های ذهنی و جسمی مفید باشد.

در مدیتیشن حمام صوتی چه اتفاقی می افتد؟

در مدیتیشن و تمرینات حمام صوتی باید از متد یوگا استفاده شود.

خودتان را برای غرق شدن در صداهای مختلف آماده کنید.

هر جلسه ۶۰ دقیقه زمان لازم دارد.

ذهن در اثر ارتعاشات صداها کاملا ریلکس می شود و تنش ها را دور می ریزد. باید به خودتان اجازه ریلکس شدن بدهید و اجازه دهید اصوات ذهن تان را هدایت کند.

تجربه هر فرد با فرد دیگر در حمام صوت متفاوت است و کمک می کند تمام تمرکز را روی خودتان قرار دهید.

هنگامی که در مدیتیشن حمام صوتی فرو می روید و آگاهی خود را به سمت شنیدن هدایت می کنید ، اجازه می دهید امواج مغزی شما آهسته شوند ، و از حالت فعال تر به حالت آرامتر یا حتی حالت رویایی تبدیل شوند. اصوات وارد شده در حمام صوتی دعوت به حالت هوشیاری عمیق تر می کنند.همچنین فرصتی برای جدا شدن از محرک های خارجی و کسب چشم انداز درباره آنچه در درون شماست، ایجاد می کند. هدف از این تجربه دعوت از استراحت ، آرامش عمیق و کاوش در جستجوی خود و کشف خود است.

“تمام آنچه شما باید انجام دهید این است که یک ذهن باز داشته باشید ، راحت باشید و گوش دهید.”

مراقبه حمام صوتی


شما به معنای واقعی به موسیقی گوش نمی دهید. اگرچه صداها از سازها و همچنین صدای من (و صدای خود شما) می آیند ، اما مانند موسیقی ملودی ، هارمونی ، ریتم و تنظیمات خاصی ندارند.

حمام صوتی به شما کمک می کند بدون قضاوت گوش کنید. این صداها به شنونده اجازه می دهد تا در تجربه خود عمیق تر شوند.

آیا مراقبه حمام صوتی نوعی مدیتیشن است؟


مدیتیشن حمام صوتی می تواند برای هر کسی که می خواهد به مزایای مراقبه یا لحظه ای آرامش دسترسی پیدا کند مفید است. به جای یک تمرین مراقبه ای که شما را ملزم به صاف نشستن یا داشتن یک نقطه تمرکز می کند؛ تمام کاری که شما باید در طول مدیتیشن حمام صوتی انجام دهید این است که گوش دهید.

این صدا زودگذر است – این صدای خاص فقط در حال حاضر اتفاق می افتد – بنابراین آگاهی از هر صدا به شما کمک می کند تا با لحظه حال ارتباط برقرار کنید و ذهن آگاهی را کشف کنید. این تجربه می تواند هم برای مبتدیان مراقبه و هم مراقبین باتجربه مفید باشد.

مدیتیشن حمام صوتی و خواب بهتر


بیشتر افراد از “خواب خوب” بعد از حمام صوتی صحبت می کنند که روز بعد اغلب به یک احساس آرام و متمرکز تبدیل می شود. حمام صدا می تواند به شما کمک کند تا به حالتی دسترسی پیدا کنید که آرامش را به زندگی روزمره شما دعوت می کند. درنتیجه خواب راحتی را تجربه می کنید.

مدیتیشن حمام صوتی
مدیتیشن حمام صوتی

نحوه انجام مدیتیشن حمام صوتی


راحت لباس بپوشید . معمولاً افراد از تشک و پتو برای خوابیدن استفاده می کنند. دراز کشیدن روی زمین یکی از راه های تجربه یک حمام صوتی است. اگر این امکان وجود ندارد ، شما نیز می توانید روی کوسن یا صندلی بنشینید.

مدیتیشن حمام صوتی برای کودکان


از کودکان در هر سنی استقبال می شود ، و بسیاری از این تجربه لذت برده اند. برای برخی از کودکان ، ساکت بودن در هر زمان دشوار است.برای کودکان بسیار مفید است .

فواید مدیتیشن حمام صوتی

  • کاهش استرس
  • تنظیم الگوی خواب
  • کاهش فشار خون و کمک به بیماران قلبی
  • تقویت تمرکز
  • ایجاد احساس شادی
  • تقویت گردش خون
  • تعادل در چاکراها و انرژی بدن
  • تقویت سیستم ایمنی

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا