مدیتیشن

کاسه تبتی(کاسه آواز)چیست و چه کاربردی دارد؟

کاسه های آواز تبتی نوعی زنگ است که در هنگام نواختن مرتعش شده و لحنی عمیق ایجاد می کند. کاسه تبت که به عنوان کاسه آواز یا کاسه هیمالیا نیز شناخته می شود، گفته می شود که باعث آرامش می شود و خواص درمانی قدرتمندی را ارائه می دهد.

راهبان بودایی مدتهاست که در مدیتیشن از از این ظروف استفاده می کنند. علاوه بر این ، برخی از پزشکان (از جمله موسیقی درمانی ، ماساژ درمانی و یوگا درمانی) از این روش در طول درمان استفاده می کنند. در مدیتیشن حمام صوتی بسیار از این ظروف استفاده می کنند.

کاسه تبتی
کاسه تبتی های باستانی که در موزه ها و معابد قدیمی نگهداری می شوند حاوی ۱۲ فلز می باشند.

تاریخچه کاسه تبتی

تاریخچه کاسه آوازخوان به بیش از۱۰ قرن قبل برمی گردد. شاید فکر کنید کاسه تبتی فقط در تبت ساخته می شود اما ساخت این کاسه در نواحی از هندوستان، بوتان و کشمیر بسیار رایج بوده است. در گذشته بسیار دور بعضی از فرقه های مذهبی و حتی مردم عادی در معابد نپال از این مدل ظرف ها به عنوان ظروف غذا استفاده می کردند ولی به مرور زمان نقش این کاسه ها در مدیتیشن روشن شد. کاسه آوازخوان نمادی است قدیمی که افسانه های زیادی در فرهنگ های شرق دور درباره آن بسیار سخن گفته اند. اعتقاد براین است که کاسه تبتی نماد اصل زنانگی (یین) و چوب یک نماد مردانه (یانگ) می باشد.

ارتعاش تولید شده حاصل از تماس چوب یا هاون به کاسه تبتی صدای تولد یک نوزاد می باشد. صدای پر طنین کاسه تبتی به دلیل وجود آلیاژی است که کاسه تولید شده حاوی ۷ فلز مختلف (طلا، نقره ،مس، آهن، قلع، سرب، روی) است و کاسه تبتی های باستانی که در موزه ها و معابد قدیمی نگهداری می شوند حاوی ۱۲ فلز می باشند.

نت های موسیقی مربوط به هر چاکرا :

چاکرا یک : نت دو
چاکرا دو : نت ر
چاکرا سه : نت می
چاکرا چهار : نت فا
چاکرا پنج : نت سل
چاکرا شش : نت لا
چاکرا هفت : نت سی

موارد استفاده کاسه های آواز تبتی

از این ظروف برای بسیاری از اهداف ، از جمله کاهش استرس و تسکین درد استفاده می کنند. برخی از افراد از کاسه ها در ترکیب با سایر روش های درمانی مانند مدیتیشن و تنفس عمیق استفاده می کنند. برای ایجاد صدا با کاسه آواز، پتک همراه را با حرکت دورانی روی لبه داخلی یا خارجی کاسه محکم فشار دهید. با شنیدن لحنی واضح ، می توانید حرکت را کند کنید. به جای چرخاندن مچ دست، از دست خود برای حرکت استفاده کنید. علاوه بر این ، می توانید قبل از شروع حرکت دورانی ، کاسه را به آرامی بزنید.

بسیاری از طرفداران ادعا می کنند که ارتعاشات کاسه آواز می تواند با کاهش استرس ، “هماهنگی” سلول ها و “متعادل سازی سیستم انرژی بدن” ؛ تغییرات مفیدی را در بدن ایجاد کند. برخی همچنین ادعا می کنند که کاسه آواز تبتی می تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و تغییرات مفیدی را در امواج مغزی ایجاد کند.

یه تحقیق جالب نشان داده آوازهای کاسه تبتی می تواند برخی دردهای ناشی از ستون فقرات را درمان کند.

۵۴ فرد مبتلا به درد مزمن ناشی از ستون فقرات به شش جلسه درمان با کاسه های آواز دعوت شدند. برای گروهی از درمان دارونما و گروهی دیگر از درمان با کاسه های تبتی استفاده کردند. نتایج مطالعه نشان داد که اعضای گروهی که درمان با کاسه آواز را تجربه کردند، کاهش قابل توجهی در شدت درد را تجربه کردند. همچنین این مطالعه نشان داد درمان با کاسه های تبتی اثر قابل توجهی در کاهش استرس دارند.

مطالعه دیگری در امریکا در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و مزایای شروع یک جلسه روان گردانی را با ۱۲ دقیقه کاسه آواز بررسی کرد و نشان داد که کاهش بیشتری در فشار خون سیستولیک و ضربان قلب در مقایسه با دیگر روش ها وجود دارد.

کاربرد کاسه تبتی
کاسه های با کیفیت بالاتر را بخرید، چون این ظروف توانایی تولید صداهای با طنین بیشتری دارند.

در هنگام خرید دقت کنید

کاسه های با کیفیت بالاتر را بخرید، چون این ظروف توانایی تولید صداهای با طنین بیشتری دارند.

توصیه آکادمی فیتنس به شما

کاسه ها اثرات بی نظیری دارند ولی باید بدانید ادغام این ظروف به تقویت اثرات آرامش بخش روش های کنترل استرس مانند مدیتیشن ، تنفس عمیق و تصاویر هدایت شده کمک کند. این شیوه از مدیتیشن اثرات مشابه ای با موسیقی مدیتیشن دارند.

مطالعات نشان می دهد که کاهش استرس، می توانند به بهبود سلامت عمومی شما کمک کنند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا