گیاهان دارویی

۱۰خاصیت فوق العاده بابونه|هرآنچه درباره بابونه باید بدانید

درباره بابونه چقدر می دانید؟

مدت هاست که چای بابونه ، به عنوان یک داروی سنتی ، استفاده می شود. امروزه ، محققان به طرز چشمگیری در حال بررسی اثربخشی آن در مدیریت بیماری ها ، از جمله سرطان و دیابت هستند.
بابونه حاوی مواد شیمیایی به نام فلاونوئیدهاست. این فلاونوئیدها نوعی ماده مغذی است که در بسیاری از گیاهان وجود دارد و نقش مهمی در اثرات دارویی بابونه دارند. با آکادمی فیتنس همراه باشید و درباره خواص دمنوش های لاغری گیاهی بخونید.

خواص دمنوش بابونه

چای بابونه فواید بسیاری دارند ، که برخی از آنها ، شامل موارد زیر است:

۱٫کاهش درد قاعدگی با چای بابونه

چندین مطالعه چای بابونه را با کاهش شدت گرفتگی قاعدگی مرتبط دانسته است. به عنوان مثال مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ نشان داد که مصرف چای بابونه به مدت یک ماه می تواند درد گرفتگی قاعدگی را کاهش دهد. در این مطالعه همچنین کمتر اضطراب و پریشانی همراه با درد پریود برای خانم ها گزارش شد.

۲٫ارتباط دمنوش بابونه ، معالجه دیابت و کاهش قند خون

باز هم ، برخی مطالعات نشان داده است که چای بابونه می تواند قند خون را در افراد دیابتی کاهش دهد. تحقیقات نشان نمی دهد که بابونه جایگزین مناسبی برای داروهای دیابت است ، اما ممکن است یک مکمل مفید برای درمان های موجود باشد.

به همین ترتیب ، یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ بر روی موش ها نشان داد که مصرف مداوم چای بابونه ممکن است از افزایش قند خون جلوگیری کند. این اثر خطر طولانی مدت عوارض دیابت را کاهش می دهد ، نتیجه اینکه بابونه می تواند نتایج دیابت را بهبود بخشد.

۳٫کند شدن یا جلوگیری از پوکی استخوان با دمنوش بابونه

پوکی استخوان از دست دادن تدریجی تراکم استخوان است. این از دست دادن خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد. در حالی که هرکسی می تواند به پوکی استخوان مبتلا شود ، این وضعیت بیشتر در زنان پس از یائسگی دیده می شود که ممکن است به دلیل اثرات استروژن باشد.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای بابونه ممکن است اثرات ضد استروژنی داشته باشد. این امر همچنین به ارتقا density تراکم استخوان کمک می کند.

۴٫کاهش التهاب با نوشیدن دمنوش بابونه

التهاب یک واکنش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت است. چای بابونه حاوی ترکیبات شیمیایی است که ممکن است التهاب را کاهش دهد. با این حال ، التهاب طولانی مدت با طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی از جمله ؛ بواسیر ، درد دستگاه گوارش ، آرتروز ، اختلالات خود ایمنی و حتی افسردگی در ارتباط است.

۵٫رابطه نوشیدن بابونه با درمان و پیشگیری از سرطان

برخی مطالعات نشان می دهد که چای بابونه ممکن است سلولهای سرطانی را هدف قرار دهد ، یا حتی در وهله اول از رشد آن سلول ها جلوگیری کند. با این حال ، تحقیقات تاکنون بی نتیجه است و دانشمندان می گویند برای اثبات ادعای ضد سرطان بابونه به کار بیشتری نیاز است. همچنین ، بیشتر تحقیقات به بررسی مدلهای بالینی در حیوانات و نه انسانها پرداخته اند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ قدرت مبارزه با سرطان چای گل همیشه بهار و بابونه را مقایسه کرد. هر دو قادر بودند تومورهای سرطانی را به طور انتخابی هدف قرار دهند ، اما اثرات چای گل همیشه بهار قوی تر بود.

خواص دمنوش بابونه
خواص دمنوش بابونه

۶٫کمک به خواب و آرامش با نوشیدن دمنوش بابونه

تصور می شود چای بابونه به خواب آرام و سریع در افراد کمک می کند.
تصور می شود که چای بابونه به افراد کمک می کند تا آرام شوند و به خواب روند.

در یک بررسی از شواهد موجود ، نقل شده است که ۱۰ نفر از ۱۲ بیمار قلبی عروقی مدت کوتاهی پس از مصرف چای بابونه به خواب رفته اند. تعداد دیگری از مطالعات انجام شده در مورد مدلهای بالینی نیز حاکی از آن است که چای بابونه می تواند به افراد در احساس آرامش کمک کند.

در مطالعه ای با استفاده از موش صحرایی ، عصاره بابونه به خوابیدن جوندگان مزاحم خواب کمک کرد. بسیاری از محققان معتقدند که چای بابونه ممکن است مانند بنزودیازپین عمل کند. بنزودیازپین ها داروهای تجویزی هستند که می توانند اضطراب را کاهش داده و باعث خواب شوند. تحقیقات نشان می دهد که بابونه به گیرنده های بنزودیازپین متصل می شود.

۷٫درمان علائم سرماخوردگی با دمنوش بابونه

شواهد حکایتی و برخی مطالعات نشان می دهد که استنشاق بخار با عصاره بابونه می تواند برخی از علائم سرماخوردگی را تسکین دهد.

۸٫تاثیر خواص بابونه بر درمان بیماری های خفیف پوستی

یک مطالعه کوچک در سال ۱۹۸۷ نشان داد که استفاده از عصاره بابونه به طور مستقیم بر روی زخم به بهبود آن کمک می کند. پمادهای بابونه ممکن است به اگزما و بیماری های التهابی پوستی خفیف کمک کنند ، اگرچه به اندازه کرم هیدروکورتیزون موثر نیستند. این گیاه کمک می کند تا پوستی سالم و صاف داشته باشید.

۹٫تنظیم کلسترول خون با دمنوش بابونه

گیاه بابونه ویتامینی به نام کولین دارد که به حذف چربیهایی که باعث کاهش کلسترول خون می شود، کمک می کند. توصیه می شود افرادی که دارای کلسترول بالا هستند مصرف روزانه ۲ لیوان از این دمنوش را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

۱۰٫بهبود عملکرد دستگاه گوارش با خواص بابونه

گیاه بابونه تاثیر زیادی در سلامت و بهبود عملکرد دستگاه گوارش دارد. تحقیقات نشان می دهد این گیاه از اسهال و جمع شدن مایع در روده جلوگیری می کند. آپی ژنین و بیسابلول موجود در بابونه، استیل کولین و هیستامین را از بین می برند و با این کار در واقع به عملکرد اسپاسم عضلانی کمک می کند.
همچنین مصرف گل گیاه بابونه سبب بازدارندگی ترشح اسید معده و زخم معده می شود.

خواص بابونه
خواص بابونه

چه کسانی نباید دمنوش بابونه را مصرف کنند؟

گروه های زیر باید از بابونه اجتناب کنند ، مگر اینکه پزشک به آن توصیه کرده باشد:

افرادی که سابقه حساسیت شدید ، به ویژه به گرده ها دارند: ممکن است بابونه به گرده گیاهان دیگر آلوده شود ، بنابراین می تواند باعث واکنش آلرژیک شود.
افرادی که قبلاً نسبت به محصولات بابونه واکنش آلرژیک ، حتی خفیف داشته اند: آنها باید از بابونه اجتناب کنند ، زیرا واکنش های آلرژیک با گذشت زمان بدتر می شوند.
نوزادان و کودکان بسیار خردسال: چای بابونه ، مانند عسل و برخی دیگر از محصولات طبیعی ، ممکن است به هاگ بوتولیسم آلوده شود. بیشتر بزرگسالان سالم می توانند با عفونت مقابله کنند ، اما ممکن است نوزادان نتوانند. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند نوزادان و کودکان خردسال از مصرف عسل اجتناب کنند و همچنین باید از مصرف محصولات بابونه خودداری کنند.
همچنین استفاده از بابونه به عنوان جایگزینی برای درمان های پزشکی اثبات شده بی خطر نیست. اگر کسی از داروی خاصی مثل داروی انعقاد خون و قرص استروژن و قرص بارداری استفاده می کند ، باید از پزشک خود در مورد فعل و انفعالات احتمالی با چای بابونه سوال کند.
توصیه ما اینه
برای مصرف چای بابونه شروع با دوز کم و رسیدن به دوزهای بالاتر به آرامی کار درستی است.
جالبه بدونید
روزانه چیزی بیش از ۱ میلیون دمنوش بابونه در کل کره زمین مورد استفاده قرار می گیرد.
در گذشته مصریان از این گیاه برای مومیایی کردن فراعنه استفاده می کردند.

بهترین زمان مصرف بابونه

این دمنوش را ۲ ساعت قبل و یا بعد از غذا استفاده کنید. همچنین بهتر است این دمنوش را در شب و قبل از خواب استفاده کنید.
حد مجاز مصرف دمنوش بابونه
در طول روز می توانید که ۳ تا ۵ تا چای کیسه ای و یا ۹ تا ۱۵ گرم بابونه مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا