مکمل ها

چه کسانی باید مکمل غذایی را مصرف کنند؟

به آنچه که کامل ‌کننده رژیم غذایی مورد نیاز افراد است، «مکمل غذایی» گفته می‌شود. انرژی مکمل‌های بدن سازی براساس نوع آن‌ها متفاوت است. به ‌طورکلی مکمل‌های غذایی شامل مواد غذایی یعنی کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، املاح، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. در این مقاله می خوام بیشتر درباره مکمل ها صحبت کنیم . ببینیم مکمل چیست و اصلا نیاز داریم از مکمل ها استفاده کنیم یا نه ؟؟؟؟؟انواع مکمل ها رو بطور خلاصه می شناسیم و یاد می گیریم باتوجه به نیاز بدن و نه خودسرانه مکمل ها رو استفاده کنیم . در مکمل‌های غذایی معمولاَ مواد فوق به انواع و مقادیر مختلف یافت می‌شود. مکمل‌های ورزشی در دو نوع غیرهورمونی و هورمونی وجود دارد.مکمل‌های ورزشی غیرهورمونی معمولاَ حاوی همان موادی است که در مکمل‌های غذایی یافت می‌شود. اما ترکیبات و مقدار مصرف آن براساس میزان نیاز ورزشکاران است. مکمل‌های ورزشی هورمونی علاوه بر مواد غذایی دارای هورمون‌ها و پیش‌ساز هورمون‌ها نیز هستند.

آکادمی فیتنس مهمترین نکات درباره مصرف مکمل غذایی را برای شما میگوید.

فرق مکمل غذایی با غذا :

 در مکمل‌های غذایی ترکیبات غذایی به صورت کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و گلیسرول، مواد معدنی و املاح و ویتامین‌ها که در واقع کوچکترین واحدهای ساختمانی ترکیبات غذایی است، موجود است.

مکمل غذایی برای کودکان و سالمندان به دفعات تجویز می‌شود. در مکمل‌های غذایی ترکیبات غذایی به صورت کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و گلیسرول، مواد معدنی و املاح و ویتامین‌ها که در واقع کوچکترین واحدهای ساختمانی ترکیبات غذایی است، موجود است.

دلیل استفاده از مکمل غذایی به جای غذا یا در کنار آن چیست؟؟؟؟؟؟

گاهی اوقات شرایط فرد به‌گونه‌ای می باشد که باید ترکیبات غذایی بیشتری به وی برسد. پس لازم است غذا کم‌حجم‌تر، خالص‌تر و قابل‌جذب‌تر باشد. پس مصرف مکمل‌های پروتئینی توصیه می‌شود که کم‌حجم‌تر و خالص‌تر هستند. درمورد ورزشکاران هم به‌دلیل تمرینات سنگین و حرفه‌ای که انجام می‌دهند، ضرورت دارد که از مکمل‌های غذایی استفاده کنند. البته از نوع مجاز؛  

مشکلات مصرف مکمل‌های غذایی و ورزشی چه مواردی می تونه باشه ؟؟؟

برخی مکمل‌هایی غذایی حاوی موادی هستند که بر روی برچسب آن‌ها نوشته نشده است. به عبارت دیگر مصرف‌کننده ممکن است مکملی مصرف کند که مواد دیگری غیر از آنچه مورد نظرش است داشته باشد که روی برچسب آن نوشته نشده و این شاید تنها مشکل استفاده از مکمل‌هاست.

غذا بهترین منبع مواد مغذی است ………….

  بیشتر متخصصان تغذیه معتقدند که غذا بهترین منبع مواد مغذی است. در صورتی که غذاهای متنوعی از غلات، سبزیجات، میوه‌جات، لبنیات و گوشت مصرف کنید، به قرص‌های ویتامین و مواد معدنی نیاز پیدا نمی‌کنید. با این وجود درصورتی‌ که نوعی بیماری یا نیازهای تغذیه‌ای خاصی دارید که با منابع معمول غذایی قابل رفع نیست یا اینکه اصولاً از یک نوع مواد غذایی خاص استفاده نمی‌کنید(مثلاً از شیر تا سایر محصولات لبنی مصرف نمی‌کنید)، ممکن است مکمل برای شما سودمند باشد.

شرایط زیر احتمالاً نیاز به مکمل دارد :

کمبود ویتامین یا مواد معدنی: در صورت تشخیص کمبود ویتامین یا یک ماده معدنی به‌خصوص، استفاده از مکمل در درمان این کمبود کمک‌کننده است.

کمبود لاکتات:

افراد مبتلا به کمبود لاکتات قادر به هضم شیر و برخی فرآورده‌های شیر نیستند، درصورتی‌که این افراد به اندازه کافی از سایر مواد غذایی محتوی کلسیم فراوان (نظیر اسفناج،کلم و باقلا) استفاده نکنند، مصرف یک مکمل کلسیمی مفید خواهد بود. به‌طور مشابه افرادی که به شیر آلرژی دارند یا از شیر و محصولات آن خوششان نمی‌آید نیز احتمالاً از مکمل کلسیمی سود خواهند برد. رژیم گیاهخواری، ویتامین B۱۲، آهن، روی و مکمل‌های کلسیمی ممکن است مورد نیاز باشند.   مطمئنم می خواید انواع پروتئین ها رو بشناسید . در سری مقالات بعد تک تک مکمل ها رو با جزئیات بیشتری خواهیم گفت . اگر شما دوره برش ( دوره کات ) را پشت سر می گذارید و برای مصرف کالری در محدودیت هستید تا چربی بدن را کاهش دهید، مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی می تواند برایتان مفید باشد. مکمل بدنسازی برای ورزش های سخت و طاقت فرسای بدنسازی ایده آل ترین گزینه انتخابی برای ورزشکاران این حوزه به شمار می آید.

افراد مبتلا به کمبود لاکتات لازم است مکمل غذایی را مصرف کنند

از همین بر رو بر اساس نیازهای ورزشکاران نوع مصرف و نمونه مصرفی مکمل ها بسته به نظر مربی متفاوت است. اگر بخواهیم در یک نگاه کلی می توانیم به گینر و کربوهیدارت، آمینو اسید، پروتئین، کراتین، آل آرژنین، آل گلوتامین، کافئین و انرژی زا، CLA و کارنیتین (چربی سوز) و سایر موارد دیگراشاره کنیم .

مهم است بدانید …….

اگر می خواهید پودر بدن سازی را به منظور ورزش های سخت برای خود تهیه کنید به شما توصیه می کنیم قبل از این کار با متخصصان این فن مشورت کنید و ایده ال ترین انتخاب را از آن خود کنید. همه ما خوب می دانیم که اصلی ترین اصلی که در حین ورزش همه ما به دنبال آن هستیم سلامتی و تناسب اندام است. پس با مصرف خود سرانه مکمل ها سلامت خود را به خطر نیندازید. مورد دیگر اینکه در تهیه مکمل غذایی نیز دقت کنید . در مقاله های بعد درباره تمام مکمل های بدنسازی بیشتر خواهید خواند . پس با ما همراه باشید .  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا