زیبایی و مد

شناخت انواع پوست با ساده ترین راه ها

بارها شده قبل از یک مهمونی مهم یا یک مراسم وقتی خودمون رو توی آینه نگاه میکنیم میبینیم یه دونه جوش بزرگ دقیقا روی دماغمون خود نمایی میکنه و اون وقته که تمام تمرکزمون میره سمت این مهمون ناخونده ، شایدم از مهمونی رفتن پشیمون بشیم .خب پیش خودتون میگید این پوست و جوش چه ربطی به تناسب اندام داره ؟؟ آکادمی فیتنس براتون توضیح میده. مشخصه دیگه تناسب اندام یعنی تناسب تمام قسمت های بدن و پوست هم جزء بسیار مهمی توی این تناسب هست. پس می ریم سراغ شناخت انواع پوست. خب ما هر روزه سوالای زیادی ممکنه جلوی آینه از خودمون بپرسیم مثل :

  • چطور پوست شفاف تری داشته باشم؟
  • چطور پوست صورتم براق و تمیز به نظر برسه ؟
  • چطور جوش هامو از بین ببرم ؟

بذارید منم چند تا سوال به اینا اضاف کنم

  • آیا اصلا می دونید چه نوع پوستی دارید؟
  • آیا انواع پوست رو میشناسید؟

احتمالا تا امروز افراد زیادی درباره نوع پوستتون نظراتی دادن . مثل آرایشگرتون یا فروشندگان محصولات آرایشی . ولی من پیشنهاد می کنم این مقاله رو تا آخر بخونید و بعد خودتون به این نتیجه برسید که چه نوع پوستی دارید…………..  

اول ببینیم چند نوع پوست داریم پس بریم سراغ شناخت انواع پوست؟؟؟؟

به طور کلی ۵ نوع پوست داریم : معمولی، خشک، چرب، ترکیبی و حساس. دانستن نوع پوست به شما کمک می کنه که چگونه از پوستتون مراقبت کنید. انواع پوست معمولا بر اساس ژنتیک شکل می‌گیرند، اما عادت‌های روزمره و رفتار ما با پوست‌مان و شرایط محیطی بر تغییر نوع پوست تاثیر گذار است.

 به طور کلی ۵ نوع پوست داریم : معمولی، خشک، چرب، ترکیبی و حساس. دانستن نوع پوست به شما کمک می کنه که چگونه از پوستتون مراقبت کنید.
شناخت انواع پوست

بهتره انواع پوست رو بشناسیم :

پوست معمولی :

پوست معمولی نه چربه و نه خشک. پوست معمولی به ندرت چرب می‌شه. اگه چرب بشه به راحتی می‌شه این چربی رو از بین برد. پوست منافذ کوچکی داره که به راحتی دیده نمی‌شه. پوست معمولی به ندرت براق می‌شه و کمتر مات یا پوست پوست می‌شه. افراد با پوست معمولی اغلب خطوط چین و چروک صورت‌شون کمه و رنگ پوست نواحی مختلف صورت‌شان یکسان و بدون لک و جوش است.

………..یه نکته………..
حتی پوست نرمال هم بعضی اوقات جوش می‌زنه، دچار خشکی می‌شه یا مشکلات پوستی دیگه ای پیدا می‌کنه.
حتی پوست نرمال هم بعضی اوقات جوش می‌زنه

حتی پوست نرمال هم بعضی اوقات جوش می‌زنه، دچار خشکی می‌شه یا مشکلات پوستی دیگه ای پیدا می‌کنه. شاید برا شما هم این اتفاق افتاده باشه؛پوستتون به مرور زمان تغییر کرده باشه. به این معنی که کسانی که در حال حاضر بهترین پوست رو دارند ممکنه در آینده و در شرایط متفاوت زندگی مثل بارداری، یائسگی و آفتاب گرفتن دچار مشکلات پوستی رایج، پیری پوست و چین و چروک پوست صورت میشن. اگر میزان هورمون‌های شما به هر دلیلی تغییر کنه، یا از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنید که مناسب پوستتون نیست، ممکنه دچار هر گونه تغییری شود.

………..اگر پوست معمولی دارید……..

باید از انواعی از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنید که پوست‌تون را زیاد چرب یا زیاد خشک نکند. اگر شما به خوبی از پوستتون مراقبت کنید، یعنی به صورت روزمره با استفاده از محصولات پاک کننده، صورتتون رو تمیز کنید، از نرم کننده و آبرسان مناسب و البته کرم ضد آفتاب استفاده کنید، لزومی نداره که نگران مشکلات پوستی باشید.  

پوست خشک :

  اگربسیاری از مواقع احساس کشیدگی در پوستتون دارید،قطعا پوستتون خشکه. ممکنه  لک‌های قرمز و پوسته پوسته شدن روی پوست‌تون هم دیده باشین. کسانی که پوست خشک دارند معمولا منافذ پوست‌شان به راحتی دیده نمی‌شه و زودتراز دیگران دچار چین و چروک صورت، حساسیت و خارش پوست می‌شوند. این احساس کشیدگی پوست خشک  فقط محدود به صورت نمی‌شه و در کل بدن و مخصوصا پشت دست ممکنه این حس رو داشته باشید. هنگامی که شرایط آب و هوایی، تغذیه یا رفتار با پوست تغییر می‌کند پوست صورت و بدن علائم خشکی رو نشان می‌دهد. اگزما و خارش پوست صورت و بدن می‌تونه از عوارض پوست خشک باشه که در تمام سنین ظاهر می‌شود.  

………….اگر پوست خشک دارید این نکات را رعایت کنید…………

  از محصولات آرایشی و بهداشتی ملایم برای پاک کردن پوست استفاده کنید. از محصولات دارای الکل و عطر، اسانس و محصولات دارای صابون دوری کنید؛ چرا که پوست را به شدت خشک و تحریک می‌کنند. هنگام کار با مواد تمیز کننده حتما از دستکش استفاده کنید . کرم، روغن و پماد عملکرد بهتری برای پوست خشک نسبت به لوسیون‌ها دارند. اگر آب و هوای محل زندگی شما گرم و خشک یا سرد و خشک است از دستگاه بخار و رطوبت ساز خانگی در تمام فصول استفاده کنید.    

پوست چرب :

  اگرهمیشه پوست صورت براق دارید ؛ از آکنه و جوش صورت شاکی هستید،باید بگم پوستتون چربه. علت پوست چرب می‌‌تونه عوامل ارثی و تغییرات هورمونی در سنین مختلف باشه. کسانی که به طور ارثی و ژنتیکی منافذ چربی پوست‌شان خیلی فعال باشه به صورت خودکار چربی طبیعی بیشتری تولید می‌کنند. افزایش میزان ترشح هورمون‌ها در بدن نشان دهنده تولید بیش از حد آندروژن است که هم در بدن خانم‌ها و هم در بدن آقایان وجود دارد. وقتی که میزان تولید چربی پوست افزایش پیدا کند، منافذ پوست بزرگ‌تر می‌شه و جوش و دانه‌های زیر پوستی بیشتر می‌شه. پوست چرب به شدت مستعد جوش، آکنه و دانه‌های زیر پوستی سر سیاه است. منافذ پوست چرب معمولا بیشتر از انواع دیگر پوست قابل مشاهده است.

شناخت انواع پوست با ساده ترین راه ها
………لطفا مراقب باشید………….

  محصولات زیادی برای پوست چرب تولید می‌شود که تضمین می‌کنند چربی پوست را از بین ببرند؛ مانند داروهای درمان آکنه که ترکیبات بسیار قوی دارند. اما استفاده از این محصولات می‌تواند تاثیربسیار بدتری داشته باشد. موادی که پوست چرب را خشک می‌کنند، در واقع فقط آن را تحریک به تولید و ترشح چربی بیشتر روی سطح پوست می‌کنند.  

…………..چند توصیه……………

مهم است که پوست چرب به طور کنترل شده و ملایم لایه‌برداری شود؛چون در برخی موارد دلیل چربی پوست می تونه وجود پوست های مرده باشد. اصلا به سراغ شوینده صورت و پاک کننده آرایش قوی یا لیف‌های قوی نروید! برعکس باید از محصولاتی که لایه بردار ملایم هستند؛ مانند ماسک‌های لایه بردار ملایم یا لیف صورت نرم استفاده کنید. استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان را کنار نگذارید، انواع پوست‌‌ها به نرم کننده و آبرسان احتیاج دارند. اما شما باید از کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید و برای پاک کردن پوست چرب نیز به جای استفاده از شیر پاک کنن و روغن پاک کننده، از آب پاک کننده و تونر استفاده کنید.تا چربی صورت را متعادل کنید.  

………….این کار را انجام ندهید …………….

از دستکاری کردن و فشار دادن جوش‌های صورت دوری کنید،باید بدونید حتی لمس صورت هم می‌تونه آکنه و جوش صورت رو بدتر کنه و باعث ایجاد جوش بشه. لمس پوست صورت، آن را چرب‌ می‌کند و باکتری‌های دست را به پوست صورت منتقل می کنه که می‌توانند به راحتی باعث جوش صورت شوند.  

پوست ترکیبی :

شناخت انواع پوست،پوست حساس

  پوست‌های ترکیبی شامل دو یا چند نوع پوست مختلف می‌شوند. در این حالت معمولا قسمت‌هایی از صورت به شکل خشک ، پوست پوست و قسمت‌های دیگر چرب و براق هستند.پوست ترکیبی یا پوست مختلط رایج‌ترین نوع در میان انواع پوست آقایان و خانم‌هاست و مراقبت از اون سخت‌تره. این پوستها غالبا ظاهر چرب و براق دارند. پوست ترکیبی معمولا در ناحیه پیشانی ،بینی و چانه چرب و در گونه ها خشک هستند.این نواحی از صورت غدد چربی فعال‌تری نسبت به نواحی دیگر صورت مثل گونه‌ها دارند.اگر پوست چرب دارید از انواعی از مواد آرایشی و بهداشتی که چربی قسمت‌های چرب پوست را بیشتر و نواحی خشک پوست را خشک‌تر نکنند،استفاده کنید. مرطوب کننده پوست اهمیت دارد اما پیدا کردن یک مرطوب کننده که هم برای پوست خشک و هم برای پوست چرب مناسب باشد کار سختی است؛ به همین دلیل ما پیشنهاد می‌‌کنیم که در طول روز از ۲ نوع مرطوب کننده متفاوت استفاده کنید، یک مرطوب کننده برای نواحی خشک که آبرسان قوی و دارای ترکیبات مغذی باشد و یک مرطوب کننده آبرسان بدون چربی دارای برای نواحی چرب صورت. ‌  

…………..توصیه میشه که به سراغ ترکیبات طبیعی بروید………….

  معمولا محصولات بهداشتی دارای مواد شیمیایی برای  کسانی که پوست ترکیبی دارند بیش از اندازه قوی هستند. به طور مثال داروی درمان جوش،پوست صورت را به شدت خشک‌ می کند و فعالیت غدد چربی نواحی چرب پوست را هم بیشتر می کند. در عوض محصولات دارای آبرسان با عصاره‌ طبیعی مثل خیار، چای سبز و بابونه می‌توانند رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کند، در عین حال آرامش‌بخش هم هستند.توصیه می شود افراد با پوست ترکیبی نیز مانند افرادی که پوست خشک دارند،به سراغ محصولات آرایشی و بهداشتی که که عطر و رایحه دارند نروند.

………لطفا توجه کنید …….

مانند پوست‌ چرب و پوست خشک، پاکسازی پوست ترکیبی نیز ضروری است. با پاکسازی و اسکراب ملایم پوست به طور مرتب می‌توانید مطمئن باشید که سلول‌های مرده پوست را از منافذ پوست جدا می کنید و اینگونه چربی و آلودگی داخل منافذ پوست حبس نمی شوند.

پوست‌ حساس :

  درواقع هر کدام از پوست‌های چرب، خشک یا ترکیبی می‌توانند خصوصیات پوست حساس را هم داشته باشن. پوست‌های حساس همیشه مقداری قرمز و ملتهب هستند و از بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی نمی‌توانند استفاده کنند. کسانی که پوست حساس دارند نباید به هیچ وجه از محصولات قوی با ترکیبات شیمیایی شدید استفاده کنند. پوست حساس به مواد بسیاری واکنش نشان می دهند. پوست حساس به راحتی تحریک می‌شود، بسیار مهم است که از مواد طبیعی بدون اسانس شیمیایی و بدون الکل استفاده کنید. عصاره‌های طبیعی آلوورا و بابونه که آرامبخش‌های طبیعی هستند برای پوست حساس مناسبند . همچنین می‌توانید از محصولاتی که دارای این نوع عصاره‌ها هستند استفاده کنید. البته ماسک‌های خانگی می‌توانند در رفع حساسیت پوست موثر باشند.

پوست حساس

هنگام شستن پوست دقت کنید که به آرامی این کار را انجام دهید و اصلا از لیف و برس‌ صورت زبر استفاده نکنید. پاک کننده‌های روغنی می‌توانند برای پوست شما مناسب باشن. برای پاک کردن آرایش و شست‌و‌شوی صورت باید از محصولات بسیار ملایم بدون رنگ، اسانس و الکل استفاده کنید. شستن بیش از حد پوست باعث خشکی زیاد و حساس شدن پوست می‌شود. پوست‌های حساس در برابر آفتاب می‌توانند به شدت آسیب پذیر باشند. پس بدون کرم ضد آفتاب از خانه بیرون نروید.حتما از کرم های سبک استفاده کنید. شما در این مقاله شناخت انواع پوست را یاد گرفتید. الان دیگه می تونید نوع پوستتون رو تشخیص بدید. در مطالب بعد بیشتر درباره مراقبت از پوست با عصاره های طبیعی صحبت می کنیم و ماسک های فوق العاده مفیدی رو یاد می گیرید که زیبایی تون رو چند برابر می کنه.  

دکمه بازگشت به بالا